Teraz jest to ser Haluni…

Prawie dwa lata temu pisaliśmy o polskim serze halloumi – już na rynku go nie ma…

Okazuje się, że europejskie prawo zadziałało w przypadku ochrony sera halloumi.

W listopadzie 2020 roku pisaliśmy o halloumi produkowanym w Polsce wyłącznie z mleka krowiego. Robiła to Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw, która w mediach społecznościowych chwaliła się cudownym smakiem sera.

Już wtedy ustaliliśmy, że „cypryjski” ser z Cyprem nie miał nic wspólnego – licencji udzieliła firma GFB Dairy Products Sp.z o.o z Warszawy. Ze strony internetowej firmy jasno wynika, że ma ona powiązania z dwiema innymi firmami: niemiecką GFB Dairy Products Germany GmbH oraz turecką Sevdiğin Çiftlik – Tek Yön Hayvancılık Gıda Tarım.

W 2020 roku firma pisała małą czcionką „typu halloumi” – teraz, na szczęście, zrezygnowała całkowicie ze znanej, chronionej nazwy i sprzedaje ser pod polsko brzmiącą nazwą „Ser Haluni”

Wystarczy jednak dokładnie się przyjrzeć opakowaniu i można dojść do wniosku, że zmieniła się jedynie nazwa – firma pozostawiła nawet ten sam kod kreskowy na produkcie.

Jest jeszcze jedna znacząca różnica między polskim serem „Haluni” a oryginalnym cypryjskim. Ten polski kosztuje około 8 zł za kostkę, a cypryjski jest dwa razy droższy…

Jak pisaliśmy ostatnio, cypryjski rząd postanowił dopilnować aby nazwa cypryjskiego sera była naprawdę chroniona – każdy klient kupujący halloumi musi mieć pewność, że kupuje oryginalny, wyprodukowany pod ścisłą kontrolą ser.

Ciekawe czy także teraz można kupić cypryjski przysmak w polskich sklepach…

Na allegro można go kupić z całą pewnością – sprawdźcie sami klikając tutaj>>>


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading