Prawie dwa lata temu pisaliśmy o polskim serze halloumi – już na rynku go nie ma…
Okazuje się, że europejskie prawo zadziałało w przypadku ochrony sera halloumi.
W listopadzie 2020 roku pisaliśmy o halloumi produkowanym w Polsce wyłącznie z mleka krowiego. Robiła to Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw, która w mediach społecznościowych chwaliła się cudownym smakiem sera.
Już wtedy ustaliliśmy, że „cypryjski” ser z Cyprem nie miał nic wspólnego – licencji udzieliła firma GFB Dairy Products Sp.z o.o z Warszawy. Ze strony internetowej firmy jasno wynika, że ma ona powiązania z dwiema innymi firmami: niemiecką GFB Dairy Products Germany GmbH oraz turecką Sevdiğin Çiftlik – Tek Yön Hayvancılık Gıda Tarım.
W 2020 roku firma pisała małą czcionką „typu halloumi” – teraz, na szczęście, zrezygnowała całkowicie ze znanej, chronionej nazwy i sprzedaje ser pod polsko brzmiącą nazwą „Ser Haluni”
Wystarczy jednak dokładnie się przyjrzeć opakowaniu i można dojść do wniosku, że zmieniła się jedynie nazwa – firma pozostawiła nawet ten sam kod kreskowy na produkcie.
Jest jeszcze jedna znacząca różnica między polskim serem „Haluni” a oryginalnym cypryjskim. Ten polski kosztuje około 8 zł za kostkę, a cypryjski jest dwa razy droższy…
Jak pisaliśmy ostatnio, cypryjski rząd postanowił dopilnować aby nazwa cypryjskiego sera była naprawdę chroniona – każdy klient kupujący halloumi musi mieć pewność, że kupuje oryginalny, wyprodukowany pod ścisłą kontrolą ser.
Ciekawe czy także teraz można kupić cypryjski przysmak w polskich sklepach…
Na allegro można go kupić z całą pewnością – sprawdźcie sami klikając tutaj>>>
Zostaw swój komentarz: