[dropcap]L[/dropcap]ek leżący w gorącym pomieszczeniu lub w rozgrzanym do czterdziestu – pięćdziesięciu stopni samochodzie, staje się po prostu szkodliwy. Następuje rozkład substancji czynnych, a często produkty powstające w wyniku tego rozkładu są wielokrotnie bardziej toksyczne niż sam lek! – jednym głosem mówią wszyscy eksperci.
Nie jest wcale prosto przechowywać leki mieszkając na Cyprze. Wahania temperatur, szczególnie zimą, są niesamowite. Jak sami doskonale wiecie w okresie zimowym temperatura w ciągu dnia może wynieść nawet 25-30°C i tej samej nocy potrafi spaść do 5°C. [pullquote-right]Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przechowywany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu[/pullquote-right]Fakt, że taki preparat nie jest jeszcze przeterminowany wcale nie gwarantuje, że jest odpowiedniej jakości.
Warto przy tym zauważyć, że podczas gdy stosunkowo najłatwiej ochronić lek przed światłem, zniwelować jego wpływ dzięki nieprzejrzystemu opakowaniu, to najtrudniej jest zabezpieczyć go przed temperaturą. Skutki wpływu wilgoci najłatwiej natomiast zaobserwować na wszelkich tabletkach musujących – są one szczególnie wrażliwe na wilgoć i jeśli są źle przechowywane bardzo szybko tracą właściwości. Często pakowane są do tubek, w korku których są substancje suszące, jeśli więc natychmiast po otwarciu i wyjęciu tabletki tubka zostaje zamknięta, nic złego się nie dzieje. [pullquote-left]W ulotce napisano w jakiej maksymalnej temperaturze może być lek przechowywany[/pullquote-left]Jeśli jednak nie zamkniemy jej szczelnie albo zapomnimy to zrobić, szybko okaże się, że pozostałe tabletki nie nadają się już do użycia.
Z reguły dużo bardziej stabilne są tabletki niż leki w formie roztworów, a więc syropy czy preparaty w ampułkach i fiolkach. Dzieje się tak za sprawą wody, która jest ich składnikiem, a która przyspiesza rozkład wielu substancji. To między innymi z tego względu część leków sprzedawanych jest w postaci proszku do samodzielnego rozrobienia w domu – taki preparat trzeba potem zużyć w krótkim, ściśle określonym przez producenta czasie. Co gorsza, po samym wyglądzie leku w postaci roztworu zwykle trudniej jest poznać, że był źle przechowywany i może być niebezpieczny. [pullquote-right]Przyjmuje się, że na środkowej półce w lodówce jest temperatura + 5 °C. Dolna półka w lodówce to już nieco niższa temperatura około 2 °C a na najwyższej półce jest zazwyczaj 8 °C.[/pullquote-right]Źle przechowywane tabletki żółkną, pojawiają się na nich brązowe plamy. Bezbarwne lub przezroczyste roztwory w ampułkach też mogą zżółknąć. Bywają też syropy, które wskutek zakażenia mikrobiologicznego po prostu fermentują! W większości przypadków zmian, które zaszły pod wpływem warunków zewnętrznych w lekach w formie roztworu, pacjent jednak nie jest w stanie zauważyć. Czasem może poczuć jedynie zmieniony zapach. Zazwyczaj jednak taki preparat wygląda i pachnie bez zmian, choć doszło do rozkładu substancji czynnych będących w jego składzie. [pullquote-left]Starajmy się nie przechowywać leków na drzwiach lodówki, ponieważ podczas otwierania dochodzi do stałych wahań temperatury pomiędzy 10–15 °C[/pullquote-left]Tym bardziej ważne jest, by przestrzegać sposobu przechowywania leku wskazanego przez producenta na opakowaniu. To nie jest żaden jego wymysł, ale podstawa gwarancji, że lek będzie prawidłowo służył choremu.
Fakt, że pacjenci nie są w stanie dostrzec zmian w lekach, nie oznacza więc, że są one właściwej jakości. Tym większa odpowiedzialność spada na osoby i instytucje je sprzedające. Na szczęście dla pacjentów, apteki zobowiązane są do utrzymywania odpowiedniej temperatury i wilgotności pomieszczeń, co gwarantuje, że w nich leki są właściwie przechowywane. Przestrzeganie tych zasad kontrolują też inspektorzy nadzoru farmaceutycznego. Leki dostępne poza aptekami nie są już objęte tym nadzorem, więc choć ich sposób przechowywania budzi szereg wątpliwości czy, w niektórych przypadkach, wręcz pewność, że sprzedawca nie przestrzega zasad przechowywania leków, nikt takich produktów nie wycofuje z handlu.
Zostaw swój komentarz: