Temat CoLA powraca…

W przyszłym tygodniu zostaną wznowione konsultacje w sprawie przywrócenia zasiłku na pokrycie kosztów utrzymania (CoLA).

Szef SEK Andreas Matsas powiedział CyBC, że fakt, że nowy minister pracy Yiannis Panayiotou określił CoLA jako jeden z głównych priorytetów rządu, jest powodem do optymizmu.

Tymczasem minister pracy wyjaśnił w zeszłym tygodniu, że finanse państwa nie pozwalają na natychmiastowe i pełne przywrócenie instytucji. Zobowiązał się jednak do wznowienia rozmów z partnerami społecznymi.

Rząd Christodoulidesa odziedziczył niezałatwioną sprawę CoLA po poprzednim ministrze Kyriacosie Koushiosie, którego ostatnią próbą zajęcia się tą sprawą było złożenie tymczasowej propozycji, aby zadowolić wszystkie strony.

Matsas powiedział CyBC, że związki zamierzają opracować trzyletni plan przewidujący stopniowe przywracanie CoLA.

CoLA było warunkiem wstępnym rozstrzygnięcia innych sporów, jak powiedział Matsas, a mianowicie sporów dotyczących licencjonowania pracowników z krajów trzecich.

Minister pracy Yiannis Panayiotou powiedział, że nie można cofnąć decyzji licencyjnej, jednak istnieją obszary, w których można ją poprawić.

Matsas ze swojej strony powiedział, że w obecnym kształcie umowa narusza unijne dyrektywy dotyczące układów zbiorowych pracowników i praw pracowniczych.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading