Tego lata będą braki wody?

W cypryjskich zbiornikach zgromadzono minimalne ilości wody – niektórym grozi wyschnięcie

Według oficjalnych danych minął rok hydrologiczny i miesiące najbardziej deszczowe, a dopływ wody jest ograniczony.

Według danych Departamentu Rozwoju Wody  łączna pojemność zapór wynosi 290 milionów metrów sześciennych.  W tej chwili tamy i zbiorniki mieszczą mniej niż połowę tej pojemności, wynoszącej 130,2 mln metrów sześciennych. woda.

Zapory mają zatem  44,8% swojej przepustowości, podczas gdy w zeszłym roku o tej porze wynosiły 68%,  zatrzymując 197 milionów metrów sześciennych wody.

Kouris (widoczna poniżej), największa tama na wyspie, jest bliska wyschnięcia,  ponieważ ze 115 milionów metrów sześciennych wynosi obecnie zaledwie 44,1 miliona metrów sześciennych, co stanowi 38,4 procent jej pojemności. W ubiegłym roku o tej porze tama miała prawie dwukrotnie więcej wody i była wypełniona w 63,3%.

Tamy południowego rurociągu (Kouris, Kalavassos, Lefkara, Dipotamos, Germasogeia, Arminou, Polemidia i Achna) o łącznej przepustowości 189,4 mln metrów sześciennych wody znajdują się na poziomie 40,8%, podczas gdy w zeszłym roku stanowiły 63,3% ich pojemność.

Tamy w Pafos (Asprokremmos, Kannaviou i Mavrokolymbos) o pojemności 71,7 mln metrów sześciennych są zapełnione w nieco ponad połowie i wynoszą 52,4% . W zeszłym roku wykorzystali 77 procent swoich możliwości. Tamy Chrysochous (Evretou, Argaka, Pomos, Ayia Marina) o łącznej przepustowości 26,1 mln metrów sześciennych stanowią nieco ponad połowę tej wartości, wynoszącej 52,1% , podczas gdy w zeszłym roku stanowiły one 74,5%.

Tamy w Nikozji (Vyzakia, Xyliatos i Kalopanayiotis) o pojemności 3,4 mln metrów sześciennych odnotowały jeszcze większy spadek, osiągając 50,3% zapełnienia, podczas gdy w zeszłym roku wynosiły 93,5%.

Najbardziej dramatyczny spadek odnotowano jednak na tamie Argaka, która obecnie wynosi zaledwie 22,2% , podczas gdy rok temu była wypełniona w 100%. Tama Kalavassos również spadła do 29,7 proc. (z 43,5 proc. w zeszłym roku), a Vyzakia do 33,9 proc. (z 88,2 proc. w zeszłym roku).

Zapory radzące sobie stosunkowo dobrze na tle pozostałych to tama Kolopanayiotis (spadek o 94,5% w porównaniu ze 100% w zeszłym roku), Pomos (79,4% w porównaniu ze 100% w zeszłym roku) i Ayia Marina (spadek o 78,5%) z 89,3 w zeszłym roku).

Według służb meteorologicznych niekorzystne warunki pogodowe w ciągu najbliższych dni nie spowodują zwiększenia dopływu do zapór i nie należy spodziewać się znaczących opadów .


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading