fbpx

Technologia przed Cypryjczykami nie ma tajemnic

Eurostat jak już doskonale wiemy bada różne zjawiska społeczne i dziedziny życia w krajach Unii. Przy okazji publikacji kolejnych badań ludzie albo się dziwią, albo się śmieją. Czy jest miarodajny? Co rusz panują dyskusje przy okazji kolejnych statystyk. Dzisiaj Eurostat postanowił podzielić się wynikami dotyczącymi tego jak młodzi ludzie (od 16 do 24 roku życia) radzą sobie z technologią cyfrową, komputerami, internetem i generalnie nowinkami technicznymi.

Jak wypada Cypr? Poniżej średniej, ale nie dramatycznie. Jak to określił bohater serialu „Czarnobyl” – not great, not terrible.

W 2019 r. średnia unijna wynosiła 80%, która jest na równi z danymi z Polski. Jeśli chodzi o naszą wyspę jest troszeczkę niższa, bo 78%. Największy procent wśród młodych jest w Chorwacji (97%), za nią Estonia, Litwa i Niderlandy (93%), a także Grecja (92%). Najgorzej zaś sytuacja prezentuje się we Włoszech (65%), Bułgarii (58%) i Rumunii (56%).

Wiem, że to tylko dane statystyczne, ale muszę pokusić się o komentarz. Czy bowiem jest tak dobrze wśród młodych Cypryjczyków? Czy aż tak dobrze znają się na technologiach? W sumie, to mogę mieć lekkie wątpliwości.

Z jednej strony bowiem jest wszechobecne wi-fi, ludzie muszą jakoś sobie radzić z jego instalacją, a także utrzymanie. Z drugiej strony jednak wiemy jaka jest jakość tych usług. W części rejonów Cypru Internetu nie ma w ogóle, albo jest tak słaby, że tnie się niczym niepewna siebie nastolatka słuchając muzyki Billie Eilish. Ewentualnie Krzysztofa Krawczyka.

Sam zresztą widziałem, i to jest tak zwany fakt autentyczny, jak jeden Cypryjczyk wysunął z laptopa CD-ROM tylko po to, aby…wsadzić w niego kubek z kawą. Pomysłowe.

Odchodzi stare, wchodzi nowe, i to w takim tempie, że nie ma nawet co próbować tego gonić. Jedyne co możemy zrobić to cieszyć się, że żyjemy w czasach, gdzie aby się dowiedzieć czegokolwiek o świecie, albo gdzie gra nasz ulubiony artysta, nie musimy chodzić po mieście czy bibliotekach. Wystarczy jeden ruch palcem w telefonie, czy kliknięcie myszką.

No ale szybkość internetu… a zresztą.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!