ECDC ostrzega przed zwiększoną liczebnością komara mogącego przenosić groźne choroby
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega o wzroście liczebności gatunków komarów Aedes albopictus i Aedes aegypti (komar tygrysi oraz egipski) w całej Europie.
W raporcie napisano, że komar egipski jest znany z przenoszenia między innymi wirusów dengi, żółtej febry, chikungunya czy zika, zadomowił się na Cyprze już w 2022 r. i mogą nadal rozprzestrzeniać się na inne kraje europejskie.
Według ECDC Europa doświadcza trendu ocieplenia, w wyniku którego fale upałów i powodzie stają się coraz częstsze i dotkliwe, a lata stają się coraz dłuższe i cieplejsze, co stwarza korzystniejsze warunki dla inwazyjnych gatunków komarów.
Dziesięć lat temu komar tygrysi pojawił się w 8 krajach Unii Europejskiej a obecnie komar występuje w 13 krajach unijnych.
W ostatnich latach zaobserwowaliśmy geograficzne rozprzestrzenianie się inwazyjnych gatunków komarów na nowe obszary UE – powiedziała dyrektor ECDC Andrea Ammon.
Jeśli tak się stanie, możemy spodziewać się większej liczby przypadków i prawdopodobnie zgonów z powodu chorób takich jak denga, chikungunya i gorączka Zachodniego Nilu. Wysiłki muszą koncentrować się na sposobach kontrolowania populacji komarów, wzmacnianiu nadzoru i egzekwowaniu środków ochrony osobistej.
Ministerstwo zdrowia Cypru twierdzi, że doskonale zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie te dwa gatunki komarów stwarzają dla ludności.
W ostatnich miesiącach przeprowadziliśmy inspekcje od drzwi do drzwi w obszarach Limassol i Larnaki, które są szczególnie zagrożone – powiedział w Cyprus Mail urzędnik ministerstwa zdrowia Herodotos Herodotou.
Nie tylko to, ale także zniszczyliśmy jak najwięcej miejsc lęgowych, zmniejszając w ten sposób ryzyko ich rozmnażania.
Herodotou powiedział, że kluczem do walki z gatunkami inwazyjnymi jest świadomość zagrożeń, jakie stwarzają.
Zgodnie z komunikatem ministerstwa zdrowia opublikowanym dwa miesiące temu, preferowanymi miejscami rozmnażania się komarów są gliniane garnki, pojemniki na wodę, otwarte zbiorniki, fontanny, puszki i inne pojemniki wypełnione wodą deszczową, pojemniki na kwiaty, rozbite butelki, porzucone i zużyte opony samochodowe oraz zatkane rynny.
Herodotou powiedział, że ministerstwo zdrowia bada obecnie inny plan mający na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków komarów, zwany „techniką sterylizacji owadów. SIT wykorzystuje napromieniowanie, na przykład promieniami gamma i rentgenowskimi, do sterylizacji owadów, tak aby, pozostając nie mogły wydawać potomstwa.
Sterylne owady są następnie wypuszczane na wolność w celu stłumienia i ostatecznie wyeliminowania populacji dzikich szkodników.
W przeciwieństwie do komara tygrysiego , który rozprzestrzenił się na całym kontynencie w ostatnich latach, komar egipski występuje obecnie tylko na Cyprze wśród krajów europejskich, dlatego musimy jak najszybciej powstrzymać jego rozprzestrzenianie się i wyeliminować jego obecność – powiedział Herodotou.
A my zalecamy stosowanie siatek ochronnych w oknach i urządzeń chemicznych w gniazdkach. Można także wypróbować olejek z trawy cytrynowej, który drażni nie tylko komary, ale także muchy i meszki.
Skuteczne w walce z komarami okażą się również olejki cedrowy, goździkowy, paczulowy, tymiankowy, bazyliowy, cynamonowy, olejek z geranium, olejek z mięty pieprzowej oraz olejek z eukaliptusa cytrynowego.
Zostaw swój komentarz: