Tatar o Cyprze w wywiadzie dla LGC News

Ersin Tatar udzielił wywiadu LGC News – oto najciekawsze fragmenty.

Prezydent Tatar zwrócił uwagę, że Turcy cypryjscy, będący partnerami założycielskimi Republiki Cypryjskiej założonej w 1960 r., posiadali paszport do swobody podróżowania.

Ta decyzja jest niezgodna z prawem, to rasizm. Nasi ludzie otrzymali ten paszport dla wygody. Jest to prawo konstytucyjne. To, co zrobiła strona grecka, jest aktem obojętności. Chodzi o przeniesienie kwestii politycznej do wymiaru indywidualnego. Ustanowienie takiej polityki jest naszym najbardziej naturalnym prawem, ale nie jest słuszne odebranie naszych indywidualnych praw aż do uzyskania paszportu. Osobiście nie mam problemu. Ale ta decyzja nie jest właściwa. Ponieważ jesteśmy partnerem założycielskim Republiki Cypryjskiej – powiedział Tatar

Prezydent powiedział, że jest to prawo, dopóki ONZ nie uzna, że ​​Grecka Republika Cypryjska nie jest jedynym państwem na wyspie i nie uzna suwerenności Turków cypryjskich.

Tatar oświadczyli, że wcześniej otrzymali sygnały, że administracja grecko-cypryjska podejmie taki krok i powiedział:

Nasza polityka wobec Maraş jest właściwa. Nie mogliśmy utrzymać Maraşa (Varosha) zamkniętego przez kolejne 47 lat, ponieważ grecko-cypryjska strona nie zrobiła kroku w kierunku naszych dobrych intencji. Pomimo tego, jak to przedstawia Cypr, nie działamy wbrew prawu międzynarodowemu. Zrobiliśmy to otwarcie w Maraş w celu wyeliminowania skarg i przywrócenia praw człowieka. Turcja w pełni popiera nasze działania.

Prezydent Tatar powiedział, że zastanawia się, co by powiedzieli o tej polityce, gdyby Cypr Południowy został pozwany do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Cypr nie jest starym Cyprem, wschodnia część Morza Śródziemnego nie jest już dawną wschodnią częścią Morza Śródziemnego. Gra się zmieniła i ten problem zostanie rozwiązany w TRNC i dwóch stanach. Ponieważ zmarnowano okazje. Tureccy Cypryjczycy od lat są narażeni na wielką niesprawiedliwość. Dlatego, jeśli cena ma być zapłacona teraz, oni też ją zapłacą.

Tatar stwierdził, że w celu rozwiązania kwestii cypryjskiej prowadzona jest polityka oparta na współpracy dwóch odrębnych suwerennych państw, a akceptacja suwerenności oznacza akceptację istnienia Turków cypryjskich.

Ważne jest uznanie istnienia ludu. To jest akceptacja naszej suwerenności – powiedział.

Podkreślił, że Turcja nie prowadzi na Cyprze polityki aneksji, Tatar powiedział, że jedynym celem Turcji jest stworzenie niepodległego państwa, w którym tureccy Cypryjczycy mogą stanąć na własnych nogach.

Na koniec prezydent Tatar stwierdził, że tureccy Cypryjczycy nigdy nie zrezygnują z gwarancji i bezpieczeństwa Turcji oraz podkreślił, że zapewnia to pokój na wyspie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!