TASS: Rosja otworzy punkt konsularny na północy

Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS (TACC), Rosja „zacznie świadczyć usługi konsularne” na północy.

Jak informuje rosyjska agencja prasowa TASS urzędnik z rosyjskiej ambasady na Cyprze powiedział, że kraj ma otworzyć biuro w północnej Nikozji, z usługami konsularnymi oferowanymi „regularnie”.

Północny „minister spraw zagranicznych” Tahsin Ertugruloglu szybko zwrócił uwagę, że posunięcie to nie oznacza jednak uznania północy ani otwarcia oficjalnego konsulatu.

Rosjanie od dawna chcieli otworzyć biuro w TRCP. Są próby otwarcia urzędu, ale otwarcie konsulatu to co innego, nic takiego się nie robi. Pojawiają się prośby o otwarcie biura, takie jak posiada USA czy Wielka Brytania. Konsulat czy uznanie to coś zupełnie innego” – powiedział.

Przywódca Turków cypryjskich Ersin Tatar złożył później oświadczenie, dodając, że „nie jest dla nas niewygodne, że mamy tutaj Rosję”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Cypru poinformowało, że bada doniesienia na temat rosyjskiego konsulatu na północy. MSZ dodało, że sprawę badają władze zarówno w Nikozji, jak i w Moskwie.

To nie pierwszy raz, kiedy pojawiają się doniesienia o tym, że Rosja może oferować usługi konsularne na północy kraju.

W kwietniu 2022 r. rosyjski rząd zaprzeczył doniesieniom, że ma otworzyć konsulat na północy, mówiąc, że „nie ma zamiaru uznawać żadnych innych władz poza władzami Republiki Cypryjskiej”. Dodano jednak, że „badają możliwości” udzielenia pomocy obywatelom rosyjskim mieszkającym na północy.

Szacuje się, że obecnie na północy mieszka około 50 000 obywateli Rosji. Na północ dociera także bardzo wielu turystów z tego kraju.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading