fbpx

Tani jak pracownik hotelu na Cyprze

Statystyki nie kłamią

Godzinowe koszty pracy są najniższe w usługach hotelarskich i gastronomicznych, a najwyższe w edukacji – takie dane opublikowały cypryjskie służby statystyczne. Koszty pracy składają się z wynagrodzeń i kosztów pozapłacowych, takich jak składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców. Średni koszt za godzinę dla wszystkich rodzajów działalności gospodarczej (z wyłączeniem rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i niektórych innych rodzajów działalności) obliczono na 16,30€.

Koszty pracy są jednak różne w zależności od branży. Najniższa stawka wyniosła 7,50€ w sektorze hotelarskim i restauracyjnym, 9€ w przypadku pracowników biurowych. Najwyższej opłacani są nauczyciele (33,60€ za godzinę) i pracownicy sektora finansowego – 28 € za godzinę.

A jak wyglądają średnie miesięczne? Otóż najmniej kosztują pracodawców pracownicy hoteli (średnio  15 711€ rocznie (miesięcznie 1 309€), najwięcej natomiast zarabiają pracownicy sektora finansów i ubezpieczeń – 46 988€ rocznie (3 914€ miesięcznie).

Urząd Statystyczny podjął się także wyliczenia średnich zarobków brutto we wszystkich sektorach – wynosi ona 29 373€ rocznie co daje 2448€ miesięcznie.

Otwartym pozostaje pytanie czy nadal Cypr chce być krajem dla turystów czy może głównie dla finansjery. Po opublikowaniu tych danych można jednoznacznie stwierdzić, że pracownicy hoteli powinni natychmiast się przebranżowić.

 


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!