Tam gdzie produkują lukumi

Nie trzeba wypożyczać samochodu aby zwiedzić Cypr – podpowiadamy co można zobaczyć korzystając jedynie z komunikacji miejskiej.

Tak mało  się mówi o miejscowości Gieroskipu a jest ona naprawdę niedaleko Pafos, raptem kilka kilometrów od centrum miasta. Oczywiście, bez problemu można do niej dojechać komunikacją miejską.

Gieroskipu (Jeroskipu) to przede wszystkim urokliwy skwer cypryjskiej wioski.

W centrum Jeroskipu znajduje się Cerkiew  pod wezwaniem św. Paraskiewy. Kościół jest przykładem IX-wiecznej bizantyńskiej architektury sakralnej. Freski wewnątrz świątyni są datowane na VIII–XV wiek.

XVIII-wieczny budynek, należący niegdyś do Andreasa Zimbulakisa, zamożnego brytyjskiego urzędnika konsularnego, mieści muzeum etnograficzne. Muzeum powstało w 1978 roku, a w jego zbiorach znajdują się XIX- i XX-wieczne eksponaty dokumentujące życie codzienne i działalność rzemieślniczą Cypryjczyków oraz cypryjską sztukę ludową.


W Jeroskipu wytwarza się lukumi( galaretki cypryjskie) rodzaj rachatłukum, które zostało uznane za produkt o chronionym oznaczeniu geograficznym w Unii Europejskiej. 

Jest to pierwszy cypryjski produkt, który uzyskał takie oznaczenie. Lukumi z Jeroskipu produkowane jest w smakach: różanym, mandarynkowym, pomarańczowym, miętowym, bananowym, cytrynowym, waniliowym oraz czekolady i orzechów . 

Dojazd komunikacją miejską :

  • 606 (z King Evenue Mall)
  • 630 (z Karavella)
  • 601 (z Karavella)
  • 606 (z Harbour Station i King Evenue Mall)

W chwili obecnej bilet jednorazowy kosztuje 1,50€ oraz 5€ na cały dzień. Oczywiście dzieci płacą mniej – do 5. roku życia jeżdżą za darmo, natomiast do 12. roku mają 50% zniżki (płacą 0,75€)

Bilety kupujemy u kierowcy tylko i wyłącznie za gotówkę! Co ciekawe, wielu kierowców żąda odliczonej kwoty a jeżeli już przyjmują wyższe nominały to jest to maksymalnie 20€.

Nie zdziwcie się więc, jeżeli kierowca odmówi Wam sprzedaży biletu jeżeli będziecie chcieli zapłacić na przykład banknotem 50€.

Jeżeli planujecie zwiedzać Cypr autobusem z całą pewnością przydatne okażą się strony internetowe:

  • Cyprus by bus (tutaj) – znajdują się tam trasy wszystkich autobusów kursujących na Cyprze
  • Pafos Busses (tutaj) – komunikacja miejska w Pafos
  • Intercity Buses (tutaj) – cypryjska komunikacja międzymiastowa

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!