Szybciej znaczy taniej

Mandaty zapłacone szybciej będą tańsze…

Zgodnie ze zmianami w przepisach omawianymi w czwartek w parlamencie, pozasądowe kary pieniężne za wykroczenia drogowe pozostaną w dużej mierze takie same, ale kierowcy będą mieli więcej czasu na ich zapłacenie.

Komisja ds. transportu Izby Reprezentantów rozpatrywała sześć rządowych projektów ustaw zmieniających przepisy regulujące kary drogowe i korzystanie z kamer w miastach.

Przedstawiając projekty ustaw, minister transportu Alexis Vafeadis powiedział, że kara w wysokości 300 euro za przekroczenie linii „stop” na skrzyżowaniu nie ulegnie zmianie. Jeśli jednak kara zostanie uregulowana w ciągu 30 dni, należna kwota zostanie obniżona o połowę.

Vafeadis powiedział także, że jedną z nadchodzących zmian będzie wydłużenie terminu zapłaty kary z 45 do 60 dni.

To przypomina płacenie w ratach, ponieważ ludzie zyskują więcej czasu na odebranie kwoty [grzywny], a jednocześnie pozwalają uniknąć dodatkowych kosztów administracyjnych” – powiedział.

Celem kamer drogowych jest zmniejszenie liczby wypadków i wykroczeń drogowych na skrzyżowaniach – zauważył minister.

Przyznał także, że niektóre kary są „wyniszczające”. Musi jednak istnieć system odstraszania, więc władze muszą znaleźć złoty środek pomiędzy nim a nadmiernym karaniem krnąbrnych kierowców.

Ze swojej strony przewodniczący komisji ds. transportu Marinos Mousiouttas (Dipa) zauważył, że „to skrajnie niesprawiedliwe, aby ktoś płacił 25 euro za przekroczenie pierwszej linii i 300 euro za przekroczenie drugiej linii”.

Poseł Akel Costas Costa stwierdził, że przejechanie na czerwonym świetle jest poważnym wykroczeniem, ale jednocześnie wielu kierowców zostaje przyłapanych na niedoskonałym systemie technicznym.

„To nie jest wymówka, że ​​my [rząd] nie złożymy zamówienia na sygnalizację świetlną wyposażoną w licznik czasu. Albo powinniśmy mieć minutnik, albo zielone światło powinno migać i gasnąć”.

Valentinos Fakondis, również z Akel, zauważył, że system kamer zamienił się w „system poboru podatków w rękach rządu”.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading