fbpx

Sztuczne jeziora z recyclingu wody w Meneou

Meneou to wieś sąsiadująca z lotniskiem znana przede wszystkim z rolnictwa. Ogromne, niezamieszkałe tereny służą jako farmy do wytwarzania energii elektrycznej, jest też mnóstwo przestrzeni dla wody z lokalnej oczyszczalni ścieków. Woda z recyclingu tworzy tu sztuczne jeziora. Woda służy przede wszystkim do nawadniania pól, ale jest też miejscem ptasiego raju.


Jak powiedziała kierowniczka oczyszczalni ścieków w Larnace, Ioanna Ioannidou,  “recyklinowane jeziora wodne na zarządzie kanalizacyjnym w Larnace w Meneou zostały przekształcone w tereny podmokłe, na których każdego roku znajdują schronienie tysiące ptaków wędrownych.

„Sztuczne stawy do przechowywania wody z recyklingu zostały zbudowane w 1996 roku w ramach budowy oczyszczalni ścieków w Larnace zlokalizowanej w Meneou i mają pojemność miliona litrów. Woda z recyklingu pochodzi z biologicznego oczyszczania ścieków miejskich w Larnace i niektórych społecznościach. Woda jest wykorzystywana przez okolicznych rolników, a przez gminę Larnaka do nawadniania ogrodów i terenów zielonych oraz do nawadniania trawników na boiskach piłkarskich”.

Łączna ilość odzyskiwanej wody to około 2 miliony metrów sześciennych rocznie, co jest ważne, ponieważ woda jest zawsze dostępna, nawet latem i podczas suszy.

„Dwa sztuczne jeziora zostały przekształcone w wyjątkowe mokradła, na których żyje wiele gatunków ptaków wodnych i są atrakcją dla wielu obserwatorów ptaków z całego świata”.

Sztuczne jeziora znajdują się na obszarze chronionym Natura 2000 wraz ze słonymi jeziorami, które są terenami podmokłymi o znaczeniu światowym.

„Departament leśnictwa utworzył na tym terenie obserwatorium ptaków, dzięki czemu społeczeństwo może odwiedzać i podziwiać tysiące ptaków w jeziorach, nie przeszkadzając im. Sztuczne jeziora to naprawdę ptasi raj ”.

Według dyrektora organizacji pozarządowej w jeziorach żyje ponad sto gatunków ptaków, w tym flamingi, różne gatunki zimujących kaczek, mewy, czaple, pelikany, czajki ostrogoskrzydłe i kormorany.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!