Szpital dziecięcy zapełniony w 95%

Szpital dziecięcy Makarios w Nikozji jest obsadzony w 95 procentach małymi pacjentami cierpiącymi na infekcje dróg oddechowych, grypę i Covid-19

Cypr był obecnie pogrążony w epidemii, która wśród dzieci występuje co trzy do czterech lat – powiedział Cypryjskiej Agencji Informacyjnej dyrektor oddziału pediatrycznego dr Avraam Elias. Dodał, że obecnie hospitalizowanych jest 33 dzieci. Połowa z nich to niemowlęta poniżej 12 miesiąca życia.

Elias w sposób szczególny odniósł się do ostatnio odnotowanych przypadków bakteryjnego zapalenia płuc wywołanego pneumokokami, zauważając, że w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba hospitalizacji dzieci z ciężkim bakteryjnym zapaleniem płuc wywołanym przez pneumokoki.

Wyjaśnił, że może to wynikać z faktu, że dostępne szczepionki „nie są tak skuteczne”, ale wkrótce mają zostać wprowadzone na rynek nowe szczepionki multiwalentne, które, jego zdaniem, są już stosowane w USA.

Oprócz wirusa RSV do szpitali trafiają dzieci z powodu grypy A. Wzrosła także liczba przypadków Covid-19, powiedział.

„W tej chwili troje dzieci chorych na Covid 19 jest hospitalizowanych w Makarios, ale te dzieci mają łagodne objawy, ponieważ nowy wariant nie powoduje poważnych powikłań w populacji dzieci” – dodał.

„To pora roku, w której liczba zakażeń RSV wśród populacji pediatrycznej osiąga szczyt. Zwykle szczyt przypada na koniec stycznia do początku lutego i wtedy pojawia się grypa. „U dzieci występują współistniejące wirusy, na przykład grypa i RSV w tym samym czasie” – powiedział.

„Wygląda na to, że mamy do czynienia z epidemią, która w populacji dziecięcej pojawia się co trzy–cztery lata”.

Zapewnił, że sytuacja jest opanowana i przygotowywane są plany ewentualnego zwiększenia liczby hospitalizacji.

Pojemność oddziału pediatrycznego wynosi do 36 dzieci. Istnieje jednak możliwość zwiększenia liczby łóżek, aby w razie potrzeby pomieścić 40 dzieci.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!