Szpital dziecięcy prawie pełny

90% miejsc w szpitalu dziecięcym w Nikozji jest zajętych – dzieci przebywają tam głównie z powodu zakażeń dróg oddechowych

Oddział pediatryczny szpitala Makarios jest w 90% zapełniony dziećmi cierpiącymi na infekcje dróg oddechowych – powiedział ordynator oddziału, dr Avraam Elias.

W rozmowie z Cypryjską Agencją Informacyjną powiedział, że tegoroczna liczba zakażeń wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym, przy średniej liczbie przyjęć od sześciu do ośmiu dziennie. 

Przeważnie są to dzieci cierpiące na infekcję dróg oddechowych, czyli siedmiu na 10 dzieci, które obecnie leczymy, ma infekcję dróg oddechowych, z których dominuje wirus RSV, który u niemowląt powoduje ostre zapalenie oskrzelików. Dlatego większość leczonych dzieci, ponad połowa z nich to niemowlęta, dzieci do 12 miesiąca życia.
Mamy również dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych, podczas gdy większość niemowląt poniżej 12 miesiąca życia jest hospitalizowana z powodu ostrego zapalenia oskrzelików

Elias wyjaśnił, że główną przyczyną przyjęć dzieci na oddziały pediatryczne w miesiącach zimowych jest ostre zapalenie oskrzelików, którego szczyt przypada zwykle na styczeń i luty.

Nie możemy teraz powiedzieć, że jesteśmy u szczytu pandemii. Oczekuje się, że w tym okresie nastąpi spadek ze względu na zamknięcie szkół, a wraz z ponownym otwarciem szkół po tygodniu lub dwóch spodziewamy się wzrostu liczby przypadków. Dzieje się tak co roku, w tym roku liczba przypadków wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym, jednak jest to możliwe do opanowania

Wyjaśnił, że zwykle u dzieci występuje gorączka, kaszel, zaburzenia oddychania, a kaszel może mieć charakter trwały. Dzieci mogą mieć z tego powodu katar, a czasami zaburzenia żołądkowo-jelitowe – stwierdził i dlatego wymagają hospitalizacji na oddziałach pediatrycznych, aby uzyskać odpowiednie leczenie.

Inni lekarze zajmujący się rozwojem obserwują wzrost liczby przyjmowanych noworodków i niemowląt poniżej drugiego miesiąca życia. Dzieje się tak dlatego, że ich układ odpornościowy jest wciąż na wczesnym etapie.

„Apelujemy do rodziców dzieci w tej grupie wiekowej, aby zachowali ostrożność i nie kontaktowali się z innymi osobami, zwłaszcza ze starszym rodzeństwem, które przenoszą te patogeny na młodsze dzieci” – powiedział Elias.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!