Szacunkowe rachunki za prąd

Dostaliście niski rachunek za prąd? Nie cieszcie się jeszcze – może to być rachunek szacunkowy…

Wśród tysięcy konsumentów Urzędu Energetycznego panuje zamieszanie – wielu obawia się po otrzymaniu kolejnego rachunku czeka ich niespodzianka, nie tylko dlatego, że cena energii elektrycznej wzrosła, ale także dlatego, że ostateczny rachunek, który otrzymali, odnosi się do poprzedniego okresu (do połowy lipca) został wydany według szacunków.

Innymi słowy, wiele rachunków, w przeliczeniu na kilowatogodziny zużywane przez gospodarstwa domowe, zostało wystawionych na podstawie szacunków, a nie na podstawie zwykłej procedury, w której pracownicy liczników EAC przechodzili przez każdą nieruchomość, rejestrując odczyty każdego licznika.

Kwestią podniesioną przez konsumentów i uznaną przez EAC jest to, że gospodarstwo domowe, którego licznik został sprawdzony przez urzędników EAC przed wystawieniem rachunku (biorąc pod uwagę fakt, że warunki pogodowe są mniej więcej takie same jak w bieżącym okresie) zawiera między innymi korzystanie z klimatyzatorów. W oparciu o to rozumowanie, jeśli w podobny sposób będzie korzystał z klimatyzatorów w tym okresie, otrzyma odpowiednią opłatę plus nałożoną podwyżkę.

Jak poznać czy rachunek jest szacunkowy? Konsumenci mogą stwierdzić, czy ich rachunek został wystawiony na podstawie kalkulacji, jeśli ma na nim dużą literę „Y”. Z powodu upału pracownicy EAC wychodzą na zewnątrz, aby rejestrować odczyty liczników do 9:00 do 9.30. i następnie wracają do swoich biur.

Okazuje się więc, że osoby, które w ubiegłym roku nie korzystały z klimatyzacji w tym roku dostaną niższy rachunek. Niestety, różnicę i tak trzeba będzie później dopłacić…

Na szczęście konsumenci mogą sprawdzić odczyt rachunków i jeśli różnica w odczytach liczników EAC w ich lokalu jest duża, mogą skontaktować się z serwisantem EAC, aby można było dokonać korekty.
W takich przypadkach konsumenci po zrobieniu zdjęcia licznika mogą wysłać zdjęcie na e-mail EAC lub zadzwonić pod numer 80006000.

Jeżeli więc na Waszym rachunku znajduje się litera Y lepiej sprawdźcie rzeczywisty stan licznika – unikniecie niespodzianek w przyszłości…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!