Święconka na Cyprze

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu.

Już od wielu lat, Kościół Katolicki obchodzi Święta Wielkiej Nocy wspólnie z kościołem lokalnym a więc zgodnie z kalendarzem juliańskim. Na Cyprze jest jednak wielu Polaków, którzy obchodzą święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli tak samo jak w Polsce.

Dziś w kościele Agia Kyriaki Chrysopolitissa (Αγία Κυριακή – Χρυσοπολίτισσα) w Pafos o godzinie 16:00 będzie można przynieść koszyczki ze święconką.


Kościół Αγία Κυριακή – Χρυσοπολίτισσα znajduje się w samym centrum Pafos – radzimy wyjechać z domu wcześniej aby bez problemu znaleźć miejsce do parkowania samochodu.


W różnych regionach Polski do koszyczka wkładane są różne rzeczy. Zgodnie z tradycją z całą pewnością powinny się w nim znaleźć:

  • chleb – symbol życia, Chrystusa
  • jajko – symbol początku, narodzin oraz zmartwychwstania
  • sól – symbol trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia przed rozkładem i popsuciem; uważana także za symbol gościnności i przymierza Boga z człowiekiem


Wielkanocna msza w języku polskim zostanie także odprawiona w Pafos w kościele Agia Kyriaki Chrysopolitissa (Αγία Κυριακή – Χρυσοπολίτισσα) w niedzielę o godzinie 11:00.


Do koszyczka wkładane są często także:

  • wędlina – jako symbol dobrobytu i dostatku
  • ser – symbol przyjaźni, łączącej ludzi ze zwierzętami domowymi, z naturą
  • chrzan – symbol pokonania goryczy męki Chrystusa
  • babka wielkanocna – symbol doskonałości i życiowych umiejętności (dlatego powinna być upieczona w domu, nie ze sklepu)
  • baranek (króliczek wielkanocny) z masła, ciasta, cukru, czekoladowy lub gipsowy – symbolizuje ofiarę, Baranka Bożego (Chrystusa, który umarł za ludzkie grzechy, przyjmując śmierć pokornie jak baranek)
  • woda – symbol Ducha Świętego, który obmywa ludzi z win i grzechów

W tym roku, Wielkanoc na Cyprze, zgodnie z kalendarzem juliańskim, odbędzie się tydzień później niż polska, to jest w dniach 22 – 25 kwietnia.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading