Święcenie wód w Larnace (zdjęcia)

Obchody Objawienia Pańskiego odbyły się w piątek we wszystkich dzielnicach, ceremonie religijne odbyły się w nadmorskich miejscowościach, po których nastąpiło wyłowienie krzyża.

Poświęcenie wód odbyło się w doku mariny w Larnace. Poprzedziło ją nabożeństwo Objawienia Pańskiego, które zostało odprawione rano w Świętym Kościele Agios Lazaros w Larnace, sprawowane przez metropolitę Kitiosa Nektariosa. W uroczystości wzięli udział m.in. Komisarz Prezydenta RP, kandydat na Prezydenta Republiki Achilleas Dimitriadis, Burmistrz Miasta, posłowie oraz władze państwowe, wojskowe i policyjne miasta.


Po liturgii wyruszyła procesja pod eskortą Gwardii Narodowej w kierunku przystani, gdzie nastąpiło zanurzenie Krzyża w morzu z jednoczesnym wypuszczeniem białych gołębi.

Około 40 osób, mężczyzn i kobiet, rzuciło się do morza, aby odzyskać Krzyż – syreny statków w marinie wybrzmiewały dźwiękiem „Ochrzczony w Jordanie, Panie”.

W oświadczeniach wygłoszonych po ceremonii Komisarz Prezydencji Fotis Fotiou powiedział:

Dzisiaj jest wielki dzień dla chrześcijaństwa i hellenizmu. Jest to święto nadziei i optymizmu, a wszyscy życzą sobie, aby nadeszły lepsze dni dla naszego Cypru, hellenizmu, walczącego narodu cypryjskiego.
Wszyscy pragniemy aby rok 2023 był rokiem wyzwolenia, aby był rokiem ponownego zjednoczenia naszej Ojczyzny i ustalenia losu naszych zaginionych.
Życzymy sobie za rok obchodzić to święto we wszystkich kościołach naszego Cypru, zwłaszcza w naszych zniewolonych wioskach, w Kyrenii, Famaguście, Karpasii i w Apostolos Andreas.

Centralnym punktem obchodów w tym roku było Pafos, gdzie rano odbyła się Boska Liturgia w Świętym Kościele Agioi Anargyri, której przewodniczył Arcybiskup Cypru Georgios.

Więcej zdjęć z wydarzenia znajduje się na naszym Instagramie (tutaj).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!