Świąteczne przesłania cypryjskich przywódców to kolejny powód do sporów

W swoim poniedziałkowym wystąpieniu, przywódca społeczności Turków cypryjskich,Ersin Tatar, skrytykował Prezydenta Nicosa Anastasiadesa za posiadanie „anachronicznej i dominującej mentalności” w odniesieniu do słów jego wielkanocnego przesłania ” do swoich „rodaków” Turków cypryjskich”.

Tatar, który w niedzielnej rozmowie telefonicznej złożył wielkanocne życzenia Anastasiadesowi,  w poniedziałek publicznie krytykuje Prezydenta Republiki Cypryjskiej.

A o co poszło?

Anastasiades w swoim niedzielnym przesłaniu wielkanocnym w telewizji zwrócił się także do Turków cypryjskich jako do „rodaków” i powiedział, że „status quo jest nie do przyjęcia dla obu społeczności i nie prowadzi do rozwiązania, „w którym razem jako obywatele Europy możemy czerpać korzyści pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu.”

„Dlatego z szacunkiem wzywam was do przyłączenia się do walki o naszą ojczyznę, Cypr, który pokochaliśmy i kochamy” – powiedział Anastasiades.


W poniedziałek Tatar powiedział, że Anastasiades zwrócił się do Turków cypryjskich jako do „moich obywateli”, co, jak powiedział, po raz kolejny ujawniło jego anachroniczną i dominującą mentalność oraz arogancję.


„Świat i Anastasiades powinni wiedzieć, że Turcy cypryjscy nie są mniejszością i obywatelami strony greckiej, ale obywatelami wolnej i suwerennej TRPC” – powiedział Tatar.

Powiedział również, że Anastasiades, który obraził „naród” Turków cypryjskich, wezwał Greków cypryjskich, ich sojuszników i osoby z tymi samymi poglądami na północy do „wspólnej walki” i wskazał „TRPC” i Turcję jako cel, po raz kolejny pokazując, jak daleko był od dialogu i pojednania.

Tatar, w odpowiedzi na wzmiankę Anastasiadesa o „arogancji tych, którzy wyobrażają sobie nowe imperium osmańskie”, której, jak powiedział, był niedawno świadkiem podczas rozmów na Cyprze w Genewie, wezwał go, by spojrzał w lustro i zobaczył, kto jest arogancki.

„Jesteśmy dumni, że jesteśmy Turkami, wnukami Osmanów, którzy podbili Cypr w 1571 roku i uczynili z niego turecką ojczyznę” – powiedział.

Tatar dodał, że jego propozycja oparta na współpracy dwóch równorzędnych suwerennych państw była wolą większości Turków cypryjskich i została poparta przez Turcję, „największe i najpotężniejsze państwo w regionie”.

Przywódca Turków cypryjskich odniósł się również do stwierdzenia Anastasiadesa, że ​​rozwiązanie musi przewidywać wycofanie gwarancji i wojsk tureckich z Cypru, jako „marzenie, które się nie spełni”.

Powiedział również, że gniew i nienawiść Anastasiadesa, wlane nawet w przesłanie religijne, to kolejna kwestia, którą należy ocenić.

Tatar i Anastasiades wraz z ministrami spraw zagranicznych gwarantów Grecji, Wielkiej Brytanii i Turcji wzięli udział w nieformalnej konferencji ONZ poświęconej problemowi Cypru, która odbyła się od wtorku do czwartku w zeszłym tygodniu. Na szczycie nie odnotowano żadnych postępów. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w czwartek, że nie są w stanie znaleźć porozumienia, aby wznowić merytoryczne rozmowy na temat problemu cypryjskiego. Powiedział, że wkrótce zwoła kolejne spotkanie, być może za dwa, trzy miesiące.

Tatar przedstawił sześciopunktowy dokument wzywający do przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji uznającej północny Cypr za państwo. Po osiągnięciu tego celu oba państwa będą negocjować swoje przyszłe stosunki oraz porozumienie w sprawie własności, bezpieczeństwa i dostosowania granic oraz stosunków z UE. Anastasiades powiedział, że rozmowy powinny być kontynuowane od momentu, w którym zostały przerwane w Crans-Montanie w 2017 r., W oparciu o dwustrefową federację dwuwspólnotową (BBF), która będzie uzgodniona między obiema stronami.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading