Studenci zbierają stare leki

Okazuje się, że stare, nawet przeterminowane leki, przydadzą się studentom do nauki

Wydział farmakologii Uniwersytetu Cypryjskiego (UCy) zbiera od społeczeństwa niechciane leki – są przydatne w szkoleniu studentów medycyny w zakresie badań laboratoryjnych. Zdaniem studentów i wykładowców nie ma znaczenia czy leki są już przeterminowane czy też wciąż mają termin ważności.

Szkoła medyczna prosi społeczeństwo o przynoszenie do laboratoriów przeterminowanych i niechcianych leków, ponieważ zawarte w nich substancje czynne mogą zostać wykorzystane w edukacji studentów medycyny, a leki zostaną bezpiecznie usunięte zgodnie z zalecanymi protokołami – powiedział adiunkt szkoły medycznej Nikolas Dietis.

Akcja szkoły medycznej UCy trwa już od kilku lat i choć inicjatywa nie rozwiązuje całego problemu utylizacji, to służba może „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” – stwierdził profesor.

Bezpieczne usuwanie niechcianych leków przygotowywane jest od lat, a władze omawiają różne podejścia do jego skutecznego wdrożenia, a parlament jednomyślnie głosował za utworzeniem organizacji non-profit, która podjęłaby się tego zadania.

Mamy poważny problem z zanieczyszczeniem wód gruntowych, zwłaszcza że jesteśmy wyspą – zauważył Dietis.
Cokolwiek wrzucimy do środowiska, wróci do nas. Nie do pomyślenia jest posiadanie systemu dla obojętnych tworzyw sztucznych, a jednocześnie brak systemu dla substancji aktywnych

Punkt zbiórki UCy działa codziennie, a obywatele mogą przynosić częściowo zużyte i niezużyte leki do punktu zbiórki w Centrum Edukacyjnym Medycyny Klinicznej Shakolas (Shiakolio – za szpitalem w Nikozji i w sąsiedztwie Karaiskakio).


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading