fbpx

Strażacy nadal walczą z wczorajszym pożarem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Ogromny pożar trwa od wczoraj w górzystych obszarach dystryktu Limassol i dystryktu Larnaka. Pożar rozpoczął się w pobliżu wioski Arakapas , wszedł do wioski, spalił domy i rozprzestrzenił się na inne wioski. Przeszedł przez Melini, Orę i Eptagonię…

Wczoraj późnym wieczorem policja poinformowała, że ​​aresztowała 67. letniego mężczyznę w związku z pożarem. Mężczyzna został przesłuchiwany w związku z doniesieniami, że widziano go przypalającego ściernisko w czasie, gdy wybuchł pożar.

Siły przeciwpożarowe użyły wszelkich dostępnych środków, aby powstrzymać pożar, który rozpoczął się w Arakapas około godziny 14.00, ale wysiłki okazały się daremne, gdy płomienie pędziły przez teren, pochłaniając wszystko na swojej drodze.

Pożar uszkodził sieci energetyczne a to z kolei spowodowało odcięcie prądu do pomp wody co znacznie utrudniało wczorajszą akcję gaśniczą.


Do walki z pożarem rzucono wszystkie możliwe środki, poproszono o pomoc Izrael i Grecję.


Pożar uszkodził znaczną część sieci energetycznej, domy oraz duże obszary lasu sosnowego i innej roślinności. Podsycany silnymi wiatrami ogień spalił domy w Arakapas, które zostały wcześniej ewakuowane. Władze ewakuowały kilka wiosek w okolicy, a płomienie dotknęły około 10 społeczności, w tym Melini, Ora, Odou, Sykopetra i Eptagonia, Ayioi Vavatsinias i Vavatsinia.

Szef wydziału leśnego powiedział, że strażacy nie są w stanie poradzić sobie z ogromnym pożarem bez pomocy z zewnątrz. Charalambos Alexandrou powiedział, że nie da się ugasić ognia.

Bez pomocy z zewnątrz dzisiaj nasza praca również będzie niemożliwa jutro – powiedział.


Dziesięć samolotów, w tym dwa z Grecji, pomagało siłom naziemnym w walce z ogniem.Rząd zwrócił się o pomoc do Izraela i UE. Rzecznik straży pożarnej Andreas Kettis powiedział, że w ciągu najbliższych godzin spodziewają się dwóch samolotów z sąsiedniego kraju. Grecja wysłała również dwa samoloty. W międzyczasie Komisja Europejska uruchomiła system rescEU, który zajmuje się klęskami żywiołowymi.

Cały mechanizm państwowy jest w stanie najwyższej gotowości. Priorytetem jest bezpieczeństwo osób – powiedział Prezydent

Minister rolnictwa Costas Kadis powiedział, że to wyjątkowo trudna sytuacja. „Warunki, których doświadczamy, są bezprecedensowe” – powiedział, dodając, że utrata własności i lasów była ogromna.

Akcja gaśnicza kontynuowana będzie przez całą noc i trwa nadal. Izrael wysłał do pomocy dwa samoloty, kolejne dwa lecą także z Włoch. W walce z pożarem biorą udział także żołnierze Gwardii Narodowej.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!