Choć w 2021 r. miał być koniec zmian czasu, nadal zegarki będziemy przestawiać dwa razy w roku. Najbliższa zmiana w marcu, kiedy?
W 2019 roku blisko 80% ankietowanych Polaków opowiedziało się za pozostanie przy czasie letnim na stałe. Parlament Europejski podjął decyzję, że w 2021 przestaniemy zmieniać zegarki na czas letni i zimowy. Tyle bowiem czasu potrzeba by wszystkie kraje Unii Europejskiej odpowiednio przygotowały się do wprowadzenie w życie nowego rozporządzenia. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.
Zgodnie z wciąż obowiązującym prawem, w ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę czyli z 27 na 28 marca ponownie przestawimy zegarki.
W ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego, przesuniemy wskazówki zegarków o godzinę do przodu, z 3:00 na 4:00. W związku z czym śpimy o godzinę krócej, ale wieczorem dłużej jest jasno. W ten sposób przechodzimy z czasu zimowego na letni. Siedem miesięcy później (bo tyle obowiązuje czas letni), w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki z 4:00 na 3:00, przechodząc tym samym z powrotem na czas zimowy.
- Pamiętajcie o dzisiejszej zmianie czasu!
- Dzisiejsza noc będzie dłuższa
- Pasażer poleciał na Kretę a zegarek do Estonii! Zguba znaleziona.
Czas na letni w najbliższych latach będziemy zmieniać:
w 2023 r. – dnia 26 marca,
w 2024 r. – dnia 31 marca,
w 2025 r. – dnia 30 marca,
w 2026 r. – dnia 29 marca.
Główną zaletą miary zmiany czasu jest oszczędność energii. W sumie w ciągu siedmiu miesięcy lata oszczędzamy 210 godzin energii elektrycznej,
korzystając ze słońca.
W XX wieku, pod wpływem kryzysu naftowego, większość krajów europejskich starała się jak najlepiej wykorzystać światło które daje nam natura.
Zmiana czasu na letni coraz częściej jednak uważana jest za dość archaiczną praktykę, która wprowadza więcej zamieszania niż daje pożytku.
Czy poza oszczędnością energii są jeszcze inne korzyści z przesuwania wskazówek zegarów, czy raczej wiążą się z tym ogromne koszty, w tym niepoliczalne, związane z zamieszaniem organizacyjnym oraz zdrowiem? Tym bardziej że niedziela już dawno nie jest dniem całkiem wolnym od aktywności, pracy, biznesu czy podróży.
Zostaw swój komentarz: