fbpx

Sto lat dla naszych Kobiet!

Pierwowzorem Dnia Kobiet były Matronalia obchodzone w starożytnym Rzymie. Święto przypadało na pierwszy tydzień marca i utożsamiane było z czasem płodności i macierzyństwa. Tego dnia mężowie wręczali swoim żonom prezenty oraz spełniali ich życzenia. Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony po protestach ruchów robotniczych w Europie i Ameryce Północnej.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

Z okazji tego szczególnego dnia chcielibyśmy Wam życzyć wszystkiego najlepszego, spełnienia wszystkich marzeń – zarówno tych malutkich, jak i troszkę większych.
Pamiętajcie, że świat bez kobiet nie miałby sensu…

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów. To być może właśnie dlatego przez wiele osób jest utożsamiane z komunizmem w Polsce.

W PRL święto to wiązało się z goździkiem i rajstopami i dalszym świętowaniem przez mężczyzn tego święta w barach przy małym piwku.

Mamy nadzieję, że doczekacie się dziś od swoich mężczyzn jakiegoś skromnego podarunku…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!