Znawcy kuchni cypryjskiej twierdzą, że dawniej Cypryjczycy rzadko jadali mięso – archeolodzy twierdzą coś innego
Historycy badający kuchnię Cypryjczyków twierdzą, że z uwagi na ubóstwo, głównym składnikiem diety mieszkańców wyspy były warzywa, nabiał i owoce. Dieta była uzupełniania przez wyroby mączne.
Badacze są niemal pewni tego, że dopiero nagły napływ turystów zmienił cypryjską kulturę jedzenia – wtedy na stołach (a raczej w restauracjach) pojawiła się większa ilość mięsa.
Zdaniem znawców, mięso było obowiązkowe w niedziele i święta, natomiast w dni robocze królowała dieta jarska.
Podczas wykopalisk archeologicznych w północno-zachodniej części Cypru odkryto artefakty z epoki brązu, które dostarczyły naukowcom cennych informacji na temat diety starożytnych mieszkańców wyspy i ich relacji ze zwierzętami.
Według oświadczenia Departamentu Starożytności wykopaliska na stanowisku Makounda-Voules/Mersinoudia przyniosły istotne nowe informacje na temat epoki chalkolitu i brązu. W szczególności analiza narzędzi kamiennych ujawniła obecność narzędzi używanych do obróbki ziaren.
Misja archeologiczna na stanowisku prehistorycznym Makounda-Voules/Mersinoudia w dystrykcie Pafos odbyła się od 6 czerwca do 4 lipca 2024 r. pod kierownictwem dr Kathleen Grossman z North Carolina State University, przy wsparciu finansowym Stanów Zjednoczonych.
Prace misji obejmowały analizę materiałów archeologicznych odkrytych w poprzednich latach. Badania w tym miejscu, które rozpoczęły się w 2017 r., ujawniły dowody osadnictwa ludzkiego sięgające późnej epoki chalkolitu i brązu. Podczas kolejnych wykopalisk odkryto okrągłe domy z okresu chalkolitu, a także paleniska, które prawdopodobnie były wykorzystywane do wydobywania minerałów.
Badania w 2024 r. koncentrowały się na badaniu narzędzi kamiennych, ceramiki, kości zwierząt i małych artefaktów.
Analiza 2800 kości zwierzęcych wykazała, że mieszkańcy spożywali głównie jelenie i świnie, a także owce i kozy, natomiast ryby i ptaki były spożywane rzadziej. Poroża jeleni były również wykorzystywane do wytwarzania narzędzi.
Zostaw swój komentarz: