fbpx

Stało się – Thomas Cook bankrutem

Wielu klientów zostało na Cyprze, wielu także na Cypr już nie doleci

Wczoraj pisaliśmy o możliwym i prawdopodobnym bankructwie najstarszego brytyjskiego biura podróży – dziś stało się ono faktem.

Thomas Cook wydał komunikat o bankructwie około 2 w nocy czasu brytyjskiego. Na świecie znajduje się około 600 tysięcy klientów biura – szacuje się, że na Cyprze znajduje się ich około kilkudziesięciu tysięcy.

Hotelarze są załamani – firma jest winna pieniądze za tegoroczny pobyt ich klientów w szczycie sezonu letniego, wiele osób nadal znajduje się w hotelach i praktycznie pewne jest to, że nikt za ich pobyt nie zapłaci. Stowarzyszenie hotelarzy twierdzi, że firma może być winna około 50 milinów euro. Część hoteli będzie pusta – Thomas Cook zarezerwował w nich nawet 70-80% miejsc i pewne jest to, że klienci nie dojadą a niemożliwe jest w tak krótkim czasie znalezienie innych gości na wolne miejsca.

Kilkanaście hoteli na wyspie miało podpisane umowy na wyłączność – teraz będą stały puste.

Wszystkie loty Thomas Cook zostały anulowane, nie ma na razie informacji na temat działalności innych firm grupy, ale można także spodziewać się ich rychłego zakończenia działalności.

Przypomnijmy, że Thomas Cook jest właścicielem między innymi linii lotniczych Condor a także polskiego biura podróży Neckermann. Zarząd polskiej spółki wydał oświadczenie, w którym napisano między innymi:

Wszyscy polscy Klienci Neckermanna, zarówno ci, którzy obecnie przebywają za granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem

komunikat Neckermann Polska

Za granicą jest teraz około 2 tys. turystów Neckermanna. Problemem może być nie sytuacja biura podroży w Polsce, ale reakcja kontrahentów na upadek firmy-matki. Praktycznie zawsze polscy klienci korzystają z tych samych hoteli czy transferów co firma matka.

[bar id=”26026″]


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!