Nowe stacje LPG

Wczoraj zostało wydane zezwolenie na uruchomienie kolejnych stacji LPG na Cyprze – obie będą zlokalizowane w Nikozji. Jedna w Strovolos i dwie kolejne w Aglandjia. Dzięki temu liczba stacji tankowania pojazdów LPG wzrośnie na Cyprze o 100%! Przypomnijmy, że dotychczas wydano zezwolenia na stacje w Pera Chorio, Tseri i Timi.

Jednak wciąż to bardzo mało a budowa stacji idzie jak „krew z nosa”.

Przepisy zezwalające na montaż instalacji gazowych w samochodach osobowych zostały wydane w kwietniu 2012 roku, ale ich wprowadzenie nastąpiło wraz z rozporządzeniem wykonawczym dopiero po czterech latach w marcu 2016 roku. Stacje paliw LPG powstają bardzo powoli co jest związane, jak tłumaczy ministerstwo, z bardzo represyjnymi przepisami bezpieczeństwa i konsultacjami społecznymi.

W chwili obecnej na Cyprze jest zarejestrowanym poniżej 50. samochodów zasilanych gazem. Jest to związane zapewne z bardzo małą ilością stacji paliw, ale także z relatywnie wysokim kosztem instalacji gazowych. W zależności od rodzaju silnika koszt nowej instalacji to około 1000 – 1500€.

Właściciele stacji benzynowych nie widzą żadnego interesu w montowaniu dystrybutorów do tankowania samochodów na gaz. Po pierwsze związane są z tym bardzo wysokie koszty, po drugie bardzo czasochłonna procedura otrzymywania zezwoleń no i w końcu ceny gazu są o ponad 50% niższe niż innych paliw, więc nie będą mogli zarobić tyle samo co na sprzedaży bezołowiówki czy oleju napędowego. Na szczęście zaczyna się to zmieniać.

Swoją drogą ciekawe, czy Wy także zdecydowalibyście się na montaż instalacji gazowej do samochodu. Jej cena prawdopodobnie przekroczyłaby wartość niektórych samochodu (w końcu samochód można kupić już za 500€) lub w innych wypadkach kosztowałaby połowę tego co zaliczany do niezłych samochód. Jak szacują eksperci, koszty związane z założeniem instalacji gazowej zwracają się po około 11-12 tysiącach przejechanych kilometrów a biorąc pod uwagę średnie odległości na Cyprze to około 50-60 km nie zwrócą się one za szybko. Jest to zapewne wyjście dla osób, które codziennie dojeżdżają do pracy w innych miastach, np. z Larnaki do Limassol. Koszty instalacji zwróciłyby się mniej więcej po 200 przejazdach. Trzeba tylko doliczyć dodatkowe koszty związane z instalacją gazową – przeglądy, filtry itp. Wtedy tych przejazdów musiałoby być więcej.

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!