fbpx

Sprawdzajcie gdzie wynajmujecie wakacyjny apartament

17 stycznia Izba Reprezentantów przyjęła nową ustawę regulującą rejestrację i funkcjonowanie zakwaterowania z wyżywieniem we własnym zakresie.
Ustawa skierowana jest do właścicieli mieszkań, operatorów korzystających z platform internetowych, czyli Airbnb i Booking.com.
Teraz właściciele obiektów z wyżywieniem we własnym zakresie będą musieli przestrzegać szeregu przepisów i formalności aby legalnie świadczyć swoje usługi.

Celem nowo uchwalonego prawa było uregulowanie głęboko niekontrolowanego na Cyprze obszaru działalności. Organy będą teraz mogły nakładać odpowiednie kontrole i podatki na tego typu zarobki. Rejestr zakwaterowania z własnym wyżywieniem będzie prowadzony przez wiceministra turystyki. 

Mówiąc prościej – od 17 stycznia taki wynajem jest zabroniony.

Ustawa opisuje dokładnie przedmiot wynajmu, czy to umeblowany dom, czy mieszkanie. Każdy obiekt podlegający tej ustawie musi mieć ważną i odnowioną licencję rejestracyjną na czas eksploatacji posesji.
Właściciele i uprawnieni użytkownicy muszą wypełnić i złożyć wniosek do ministerstwa turystyki. Wniosek wiąże się z opłatą , która może się różnić w zależności od rodzaju zakwaterowania. 

We wniosku zawarte będą szczegóły i cechy obiektu, dowody że został on zbudowany zgodnie z pozwoleniem na budowę i wydanym przez odpowiednie władze.

Należy też udowodnić że posesja jest ubezpieczona od wszelkiego niebezpieczeństwa, takiego jak na przykład ogień. Do wniosku dołączona będzie musiała być dokumentacja świadcząca o tym że jednostka została zarejestrowana w Departamencie Podatkowym i otrzymała identyfikator VAT.
Ministerstwo ma obowiązek rozpatrzyć wnioski w ciągu dwóch miesięcy.

Nowi użytkownicy serwisów internetowych muszą zarejestrować działalność natychmiast, a obecni użytkownicy mają obowiązek dostosowania sie do nowych przepisów w ciągu 24 miesięcy.

Numer rejestracyjny będzie widniał zarówno na reklamach w internecie jak i na transakcjach. Jednym słowem potencjalny klient wie czy gospodarz posesji rozlicza się z fiskusem a przedmiot wynajmu spełnia wszystkie wymagane standardy.

Po okresie dwuletniej karencji niedostosowanie się do nowego prawa będzie przestępstwem.

I to bardzo ważne – reklama zakwaterowania z wyżywieniem we własnym zakresie jest od teraz nielegalna. Właściciele posesji będą płacić podatki zgodnie z dochodem. Obcokrajowcy będą deklarować dochody od nieruchomości na Cyprze, oczywiście tylko na Cyprze. Dodajmy że dochód z nieruchomości, czy to wynajem wakacyjny czy długoterminowy dochód, jest zawsze rozliczany w kraju gdzie posiadłość się znajduje.

Wicemister turystyki ma prawo do przeprowadzenia kontroli lokali z wyżywieniem we własnym zakresie i sprawdzić czy posiadają one ważne licencje i czy właściciele przestrzegają warunków ustawy.

Licencja będzie przyznawana na 3 lata, ale może ona zostać odwołana, jeśli podczas wpisu do rejestru wprowadzone zostały fałszywe informacje lub gdy operator posesji został skazany za poważne przestępstwo.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!