Odszkodowanie może częściowo zrekompensować stres… 600€ od osoby!
Dostępnych jest kilka form zadośćuczynienia i to podróżny może wybrać tę dla siebie najlepszą:
Rekompensata związana bezpośrednio z podróżą
Opcja 1: zwrot kosztów. Pierwsza możliwość to zwrot kosztów biletów lotniczych w ciągu 7 dni – za całość lub część podróży, tej która nie doszła do skutku, ale także tej, która się odbyła, ale okazała się już dla Ciebie bezcelowa wraz z (jeśli to zasadne) jak najwcześniejszym lotem powrotnym do miejsca, skąd zacząłeś podróż.
Opcja 2: zmiana planu podróży w dwóch wariantach. W grę wchodzi także inny plan podróży, czyli lot w to samo miejsce, na jak najbardziej podobnych warunkach, jak najszybciej będzie to możliwe. Kolejnym rozwiązaniem jest odtworzenie wyjazdu, tylko w późniejszym wolnym i zaakceptowanym przez Ciebie terminie.
Obowiązek opieki nad pasażerami
W przypadku opóźnienia lotu, już od 2 godzin przy krótszych lotach pasażerom przysługują:
- bezpłatne posiłki i napoje – proporcjonalnie do czasu oczekiwania, czyli im dłużej czekasz, tym więcej; to linie lotnicze powinny wyjść z taką propozycją do pasażerów, ale w praktyce zdarza się różnie, więc warto gromadzić rachunki, by później mieć podstawę do zwrotu kosztów;
- nocleg w hotelu – gdy to konieczne, a więc jeśli oczekujesz na swoje połączenie co najmniej dobę. Tutaj wiele zależy od polityki linii lotniczych i tego, co są w stanie pasażerowi w danym momencie zaoferować. Niektóre oferują pasażerom nocleg na hotelu w pobliżu lub na terenie lotniska, czasem jednak trzeba zapłacić samemu i później domagać się rekompensaty;
- transport na trasie lotnisko-hotel – gdy musisz tam nocować z powodu komplikacji z połączeniem lotniczym,
- możliwość komunikowania się – przewoźnik powinien zapewnić m.in. dwa połączenia z wybranymi osobami, oczywiście bezkosztowo,
- informacji – masz prawo oczekiwać od linii lotniczych kompletu wiadomości o: rozwoju bieżącej sytuacji, przysługujących Ci prawach i stosownych procedurach.
Dodatkowa wskazówka: Linie lotnicze mają obowiązek zaopiekować się Tobą. Jeśli jednak nie wykażą dobrej woli, zachowaj wszystkie poniesione rachunki za jedzenie i napoje, aby załączyć je do reklamacji. Będą one podstawą do ubiegania się od linii lotniczych o zwrot kosztów. Optymalnie będzie, jeśli udokumentujesz też ignorowanie potrzeb podróżnych przez przewoźnika np. korespondencją mailową.
Rozwiązanie umowy z przewoźnikiem
Jeśli oczekiwanie na Twój lot przekroczy 5 godzin możesz zrezygnować z umowy z przewoźnikiem i domagać się zwrotu kosztów biletu, a także zapewnienia jak najszybszego powrotu, gdy dotarłeś/dotarłaś na miejsce zbyt późno, by zrealizować swoje plany.
Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od długości lotu. W przypadku lotów z Polski na Cypr linie lotnicze wypłacają średnio 415€. Przewoźnik może wypłacić sumę o połowę mniejszą, gdy zaproponuje inny lot, w którym czas przybycia do miejsca docelowego nie różni się od pierwotnie zakładanego o określony czas. Odszkodowanie otrzymasz w formie pieniężnej, chyba że pisemnie zgodzisz się na inną formę rekompensaty, na przykład bony podróżne.
Jak uzyskać odszkodowanie przeczytacie tutaj >>>
Bardzo istotne jest to aby się nie poddawać i po prostu występować o odszkodowanie (przewoźnicy będą twierdzić, że się ono Wam nie należy). Najprościej jest skorzystać z usług firm pośredniczących – na przykład AirHelp.
Zostaw swój komentarz: