Spotkanie z prokuratorem generalnym w sprawie lekarzy

Policja bada pięć spraw związanych z fałszywymi kartami szczepień przeciwko Covid 19 wydawanymi przez lekarzy

Cypryjskie Stowarzyszenie Medyczne (Cyma) próbuje zmienić prawo, aby umożliwić nakładanie tymczasowych sankcji na członków bez konieczności czekania do zakończenia postępowania sądowego. Sprawa była omawiana na spotkaniu zwołanym przez Prokuratora Generalnego w związku z aresztowaniem kardiologa pod zarzutem wydawania fałszywych kart szczepień w celu spełnienia wymogu SafePass.

53. letni lekarz z Larnaki został w sobotę zatrzymany na siedem dni w związku z wydaniem fałszywej karty szczepień przeciw Covid mężczyźnie – sprawę zgłosił na policję ojciec 41-latka. W sobotę okazało się, że policja otrzymała jeszcze dwie skargi na dwóch innych lekarzy – pediatrę z Pafos i lekarza pierwszego kontaktu z Limassol – również podejrzanych o wydawanie fałszywych kart szczepień.

Sprawa wywołała publiczne oburzenie, zwłaszcza że później okazało się, że podejrzany od lat sprzedawał leki na raka, a Cyma nic z tym nie zrobiła.


Prokurator generalny Giorgos Savvides powiedział, że spotkanie zakończyło się wnioskiem, że potrzebne są poprawki w prawie, aby umożliwić bardziej rygorystyczne postępowanie w sprawach dyscyplinarnych dotyczących lekarzy.


Cyma przedstawi zalecenia, które zostaną przekazane ministerstwu zdrowia, zanim zostaną one uchwalone.

Zdaniem prokuratora generalnego prawo przewiduje dość surowe kary za takie przestępstwa, ale wszystko zależy od zarzutów i dowodów przeciwko podejrzanemu.

To, czy sprawy karne zostaną wniesione i jakie przestępstwa będą obejmowały, zależy od przebiegu śledztwa – powiedział Savvides.
To, o czym dzisiaj szczegółowo dyskutowaliśmy i gdzie zidentyfikowano słabość, dotyczyło zdolności Cymy do nakładania na lekarzy środków dyscyplinarnych przed skazaniem w związku z potencjalnie nieetycznym zachowaniem.

Savvides powiedział, że podjęto decyzję o przygotowaniu ustawodawstwa, jednocześnie służba prawna przeanalizuje wszelkie inne środki, które można zastosować, aby zapobiec nieetycznym działaniom.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!