fbpx

Spotkają się aby rozmawiać o CoLA

CoLA czyli Cost of Living Allowance może pozwolić wynagrodzeniom dogonić galopujące ceny.

Koszt utrzymania automatycznej korekty wskaźnika cen (CoLA) ma być omówiony na spotkaniu z ministerstwem pracy zaplanowanym na 7 listopada. Minister pracy i ubezpieczeń społecznych Kyriakos Koushos i organizacje pracodawców są w konflikcie ze związkami, przy czym ten pierwszy wzywa do zniesienia Coli, a później prowadzi kampanię na rzecz jej pełnego przywrócenia.

Sekretarz generalny konfederacji robotniczej (Sek), Andreas Matsas, powiedział, że stanowisko związków zawodowych jest jasne i jednoznaczne, dodając, że konieczne jest przywrócenie Coli, aby „przywrócić siłę nabywczą płac”.

Matsas przekonywał, że w obecnej sytuacji gospodarczej Cola umożliwiłaby pracownikom zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, jednocześnie wspierając realną gospodarkę i zachęcając do inwestycji zagranicznych, dodając, że jest to również ważne dla utrzymania pokojowych stosunków pracy.

Sprawa reformy emerytalnej również powinna być zrealizowana całościowo, powiedział, w tym korekta aktuarialna o 12 proc., aby zapewnić płynny przebieg funduszu ubezpieczeń społecznych i położyć odpowiednie podwaliny pod reformę instytucji.

Sekretarz generalny cypryjskiej federacji pracy (Peo), Sotiroulla Charalambous stwierdziła, że należy prowadzić dialog w celu wprowadzenia nowego rozporządzenia dotyczącego wydajności Coli od 1 stycznia 2023 r., dodając, że centralnym elementem jest to aby pracownicy z krajów trzecich przestali być używani jako tania siła robocza. Powiedziała, że ​​w programie rozmów znalazły się również płace minimalne i urlopy.

Sekretarz generalny Cypryjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (Kebe), Marios Tsiakkis, którego stanowisko jest “wprost przeciwne związkom zawodowym”, stwierdził, że stałe stanowisko Kebe jest takie, że „Cola jako instytucja ma zły sposób działania i wdrożenie, ponieważ odtwarza inflację i powinno zostać zniesione” i dodał, że należy znaleźć bardziej nowoczesny, konkurencyjny i zrównoważony sposób aktualizacji wynagrodzeń.

Michalis Antoniou, dyrektor generalny organizacji Pracodawców i Przemysłowców (Oev), powtarzając te stwierdzenia, powiedział, że stanowisko Oev jest takie, że „Cola zakończyła swój cykl i musi zostać zniesiona” i że szkodzi gospodarce i podważa konkurencyjność.

Wszystko po raz kolejny znajduje się w rękach ministra.

Tylko po jego ostatnich działaniach z ustaleniem wysokości płacy minimalnej możemy mu jeszcze ufać?


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku

Czytaj Dalej

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!