Sposób na opieszałość?

Okazuje się, że cypryjski system egzaminowania na prawo jazdy jest bardzo mało elastyczny i powolny. Aby uzyskać prawo jazdy na samochody ciężarowe trzeba wykazać się nie lada cierpliwością.

Egzaminy na prawo jazdy dla kierowców samochodów ciężarowych organizowane są dwa razy w roku. Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch etapów.

Pierwszy pisemny organizowany jest w miarę szybko po zakończeniu kursu, na drugi natomiast praktyczny często należy czekać nawet rok. Road Transport Department (RTD) tłumaczy się, że nie ma po prostu na Cyprze egzaminatorów aby przyspieszyć te egzaminy. Zdaniem urzędników nie pomaga także organizacja egzaminów w soboty. Na podejście do dwuetapowego egzaminu praktycznego czeka w tej chwili około 100 osób – w pierwszym etapie egzaminowany prowadzi samochód z obciążeniem dwóch ton a w drugim z obciążeniem pięciu ton.

Według instruktorów nauki jazdy większość uczących się postanowiła obejść przepisy cypryjskie. Pierwszą, pisemną część egzaminu zdają na Cyprze (jest podobno bardzo łatwa) a drugą w innym kraju Unii Europejskiej. Prym w tego typu rozwiązaniach wiodą Rumuni, którzy już po miesiącu od zdania egzaminu pisemnego wracają na wyspę z prawem jazdy zawodowego kierowcy i mogą zacząć pracę na wyspie.

Sposób jest niezły. Ciekawe ilu Polaków skorzystało z tego wyjścia…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading