fbpx

Spłaty kredytów mogą być odroczone do końca roku

Minister finansów Constantinos Petrides ogłosił dziewięciomiesięczne moratorium na raty pożyczek w celu wzmocnienia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem koronawirusowym. Na konferencji prasowej, na której wystąpił wspólnie z prezesem Banku Centralnego Constantinosem Herodotou, minister powiedział, że kryzys wywołany epidemią koronawirusa dotknął 260000 pracowników i ponad 60 000 firm, narażając dziesiątki tysięcy miejsc pracy.

Pierwszy program zatwierdzony przez rząd dotyczy zawieszenia spłaty kredytów do 31 grudnia, podczas gdy drugi obejmuje gwarancje państwowe o wartości 2 mld EUR dla banków na nisko oprocentowane pożyczki. Zawieszenie spłaty dotyczy przedsiębiorstw, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób indywidualnych, które do momentu wybuchu pandemii nie miały zaległości w spłacaniu rat kredytów.

Drugi program obejmuje udzielanie niskooprocentowanych pożyczek w sumie o wartości 1.750 mld EUR przedsiębiorstwom i osobom prowadzącym działalność na własny rachunek, tak aby mogły poradzić sobie z skutkami kryzysu związanego z koronawirusem. Dodatkowe 250 mln EUR zostanie wykorzystane na subsydiowanie stopy procentowej. Dopłaty do odsetek dotyczą także osób fizycznych. Pożyczki będą udzielane na okres od trzech miesięcy do sześciu lat. Podstawowym warunkiem zabezpieczenia pożyczki jest brak zwolnień pracowników pomiędzy datą wejścia w życie odpowiedniego dekretu a dniem 30 września.

Minister zapowiedział, że to jeszcze nie koniec i wciąż, przy wsparciu banku centralnego, rozważane są kolejne ulgi i ułatwienia dla osób fizycznych oraz firm.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!