fbpx

Spłaciliście wcześniej kredyt – należy Wam się zwrot opłat

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Gdy wcześniej spłacimy pożyczkę, bank musi nam oddać wszystkie jej koszty (np. prowizje czy ubezpieczenie) proporcjonalnie obniżone – taki wyrok zapadł w TSUE.

Jeżeli kiedykolwiek wcześniej niż wynikało to z harmonogramu spłat, spłaciliście kredyt w banku czy instytucja parabankowej (szybkie pożyczki), pożyczkodawca powinien zwrócić Wam pieniądze.

Prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta

fragment wyroku TSUE

Każda osoba, która ma lub miała kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić. W takiej sytuacji kredytodawca powinien obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia i je oddać konsumentowi. Zwrot ten powinien być proporcjonalny, tzn. powinien obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie może też zależeć od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.

Konsument, który spłacił kredyt, a kredytodawca się z nim nie rozliczył z pobranych opłat, powinien złożyć reklamację, powołując się na orzeczenie TSUE. Po odrzuceniu reklamacji pomocą służy Rzecznik Finansowy. Konsument może również dochodzić swoich praw w sądzie.

Jeżeli więc kiedykolwiek spłaciliście wcześniej kredyt – złóżcie reklamacje do banku.

[bar group=”810″]


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!