fbpx

Specjalne kasy dla uprzywilejowanych

Mamy już parkingi dla kobiet z dziećmi, czy będą także dodatkowe kasy dla osób starszych i kobiet w ciąży?

W poniedziałek komisja praw człowieka Izby Reprezentantów debatowała nad projektem ustawy mającej na celu utworzenie wyspecjalizowanej kolejki dla grup szczególnie wrażliwych w usługach sektora publicznego i prywatnego.

Projekt ustawy, zaproponowany przez rządzącą posłankę Disy, Savię Orphanidou i posłankę Diko, Christianę Erotokritou, przewiduje grzywnę w wysokości do 500 euro dla firm, które nie mają kolejki dla „grup wrażliwych”, do których w projekcie ustawy zalicza się kobiety w ciąży.
Zdaniem niektórych posłów ciąża nie powinna być przedstawiana ani zamieniana w upośledzenie umożliwiające korzystanie z uprzywilejowanej kolejki w sklepie

Projekt ustawy przewiduje, że w przypadkach, w których działają cztery kasy, zarówno w usługach prywatnych, jak i publicznych innych niż szpitale i ośrodki zdrowia, jedna będzie obsługiwała osoby wymagające szczególnego traktowania. Zgodnie z proponowanymi przepisami ​​grupy szczególnie wrażliwe to osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i emeryci w wieku 75 lat i starsi.

Część posłów nie zgadza się z projektem twierdząc, że nie należy traktować kobiet w ciąży jako osób uprzywilejowanych skoro ​​większość kobiet pracuje bez problemu do ósmego miesiąca i zauważyła, że ​​jej zdaniem doszłoby do „masowego oburzenia”, gdyby młoda kobieta, która jest w drugim lub trzecim miesiącu ciąży, omijała kolejkę.

Dyskusja trwa.

Przypomnijmy, że na Cyprze nie ma przepisów dających pierwszeństwo w kolejkach osobom niepełnosprawnym czy osobom w ciąży – jest to kwestia uznaniowa i grzecznościowa.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!