Specjalista po minimum 5. miesiącach

Aby skorzystać z porady lekarza specjalisty trzeba czekać w długiej kolejce lub słono zapłacić

Od czasu uruchomienia POZ, czyli 4 lata temu, listy oczekujących bardzo się wydłużyły i znalezienie wolnego terminu wizyty u lekarza specjalisty wydaje się marzeniem. 

Po skontaktowaniu się z kilkoma lekarzami specjalistami w ramach naszych badań wykonanych przez Offsite ustalono, że nie ma wolnych terminów w krótkim okresie czasu . Na przykład endokrynolog poinformował, że najbliższy wolny termin to początek października. Kolejny lekarz tej samej specjalizacji nie przyjmuje nowych pacjentów, a kolejny trzeci jest dostępny na początku 2024 r.

Powoduje to, że chociaż co miesiąc wszyscy obywatele płacą składkę na NHS, zwracają się do sektora prywatnego, płacąc sporo pieniędzy za wizytę, a także za wszelkie badania czy leki, które przepisze lekarz. 

problem jest świetnie znany w GESY. W ramach wyjaśnienia powiedziano, że wielu pacjentów odwiedza specjalistów bez niezbędnej oceny przez osobistego lekarza . W rzeczywistości są przypadki , w których pacjenci nie powinni kierować się do lekarzy specjalistów. Zdarzają się także przypadki pacjentów, którzy chcą uzyskać drugą, trzecią, a nawet czwartą opinię na temat swojej choroby u różnych lekarzy tej samej specjalizacji.

Redakcja skontaktowała się również z Cypryjską Federacją Stowarzyszeń Pacjentów, gdzie gdzie przyznano, że istnieje duży problem. 

Mariosa Kouloumasa stwierdził, że pewien odsetek pacjentów zgłaszających się do lekarzy specjalistów nie powinien tego robić , w wyniku czego odnotowuje się nadużycia. 

Są przypadki, kiedy określone leki są przepisywane tylko przez lekarzy specjalistów. W takich przypadkach, gdyby pacjent musiał kontynuować leczenie, mógłby to zrobić lekarz prowadzący, tak aby nie było potrzeby ponownej wizyty u specjalisty. 

Innym rozwiązaniem proponowanym przez stowarzyszenie pacjentów jest zatrudnianie lekarzy w sektorze publicznym, w specjalnościach, w których zgłaszany jest problem, a to zaowocuje lepszą obsługą pacjentów za pośrednictwem GeSY.

Kouloumas proponuje stworzenie elektronicznej platformy umawiania wizyt, na której pacjenci będą mogli w każdej chwili zobaczyć kiedy są najbliższe wolne terminy każdego lekarza. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading