Zabójstwo Solomosa Solomou

14 sierpnia. Przeklęta data.Kolejna smutna rocznica. Solomos Solomou – Σολωμό Σολωμού. Trelos ksadelfos me to tsigaro sta hili.

Kim był? Przesiedleńcem wewnętrznym. W konsekwencji nalotu armii tureckiej na Cypr w roku 1974 roku zmuszony został, jak z resztą tysiące innych rodzin, opuścić Famagustę. Do historii trafił dopiero w dniu swej śmierci, kiedy po pogrzebie swego zamordowanego trzy dni wcześniej kuzyna, Tasosa Isaaka, wtargnął do strefy buforowej i próbował usunąć turecką flagę z masztu. Zabójstwo zostało zarejestrowane przez kamery i zdjęcia bardzo szybko obiegły cały świat. Sprawa naturalnie trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Turcji skomentował krótko – armia turecka połamie ręce za obrazę flagi. 

Zabójcy zostali skazani po latach, a w ich identyfikacji pomogły nagrania z kamer. Jednym z nich był Minister Rolnictwa, a drugim, II szef sił zbrojnych. Ten pierwszy, poszukiwany przez Interpol, został schwytany w roku 2004.

Do wydarzeń doszło 14 sierpnia 1996 roku.

Zdjęcie wspinającego się na maszt Solomou z papierosem w ustach trafiło do historii i stało się symbolem protestu przeciwko okupacji Cypru przez wojska tureckie. Postrzelony trzy razy. W szyję, w brzuch i usta. 

Tripadvisor PL 468x60


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!