fbpx

Śmieci są wszędzie – tylko nie w śmietnikach

Tysiące mieszkańców Aglandjia nie przestrzega miejskiego systemu płatności za wyrzucenie śmieci, co skutkuje dziesiątkami worków na śmieci piętrzących się każdego dnia w różnych miejscach.

Aglandjia jest pierwszą gminą, która przyjęła system „płać, gdy wyrzucasz”, znosząc roczną opłatę za gospodarowanie odpadami dla swoich mieszkańców. Mieszkańcy kupują specjalne fioletowe torby, po 2 euro za sztukę, aby wyrzucić swoje nienadające się do recyklingu śmieci. Aby nikt nie wrzucał niesortowanych śmieci do starych worków na śmieci, gmina zamknęła również 1157 zewnętrznych śmietników, które są do wspólnego użytku w blokach mieszkalnych, rozdając klucze tylko ich użytkownikom.


Mieszkańcy, którzy mogą nie mieć klucza do otwierania pojemników zostawiają obok nieposortowane worki ze śmieciami.


Aby utrzymać gminę w czystości, dwie załogi patrolują teren w dni powszednie i zbierają worki na śmieci z dróg lub pól.

Od czasu wdrożenia programu gmina Aglandjia posiada najwyższy odsetek recyklingu, który wzrósł o 27% w porównaniu z ubiegłym rokiem, gmina odnotowała 40% redukcję odpadów. System pay-as-you-throw powinien był już zostać wprowadzony na całej wyspie – w sejmie wciąż czeka na uchwalenie odpowiednia ustaw.

Naszym zdaniem wprowadzenie nowego systemu spowoduje jedynie dodatkowe koszty sprzątania – wiele osób przylatuje na Cypr jako turyści wynajmując domy i mieszkania jedynie na chwilę i z całą pewnością nie będą oni poszukiwać punktów gdzie będą kupić specjalne worki na śmieci.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!