Słone jezioro w Larnace

Zapewne każdy widział słone jezioro w Larnace. Kto po raz pierwszy ląduje na międzynarodowym lotnisku w Larnace wystarczy, że spojrzy przez okno by je dostrzec.

Skąd to jezioro pojawiło się w tym miejscu i czym właściwie jest?

Legenda głosi, że jezioro powstało po tym jak odmówiono głodnemu i spragnionemu Łazarzowi posiłku w winnicy. Łazarz (gr. Lazaros) po cudownym wskrzeszeniu przez Jezusa, przybył na Cypr by krzewić wiarę. Gdy spotkał starszą kobietę, poprosił o parę winogron z jej kosza, ale ona skłamała, że w koszu nie ma winogron tylko sól. Na to Łazarz odpowiedział: „niech twoje winorośla wyschną i na zawsze będą słonym jeziorem”. Dzięki temu starszej kobiecie nigdy już nie zabrakło soli.

Naukowym wyjaśnieniem jest to, że słona woda przenika przez porowatą skałę między jeziorem a morzem, powodując że woda jest bardzo słona.
Przez całe średniowiecze sól była tak obfita, że stała się jednym z podstawowych towarów eksportowych Cypru. Zabierana na osłach, przenoszona na brzeg jeziora i składowana w ogromne piramidalne hałdy. Jej zbiory i sprzedaż były ściśle kontrolowane i opodatkowane. Wraz ze wzrostem kosztów pracy, ostatni zbiór soli nastąpił w 1986 roku. Sól osadza się gęsto do dzisiaj, a jej zbieranie jest jedną z atrakcji turystycznych.

Larnaca Salt Lake to obięta ochroną sieć czterech słonych jezior różnej wielkości na zachód od miasta Larnaki o łącznej powierzchni 1761 hektarów. Największe jest jezioro Aliki, a następnie jezioro Orphani, jezioro Soros i jezioro Spiro. Wszystkie jeziora tworzą drugie co do wielkości słone jezioro na Cyprze, po podobnnym zbiorniku Limassol Salt Lake.

Jezioro jest jednym z największych siedlisk ptactwa wodnego w Europie. Przez Cypr bowiem przebiega jeden z ważnych szlaków migracyjnych ptaków. Najliczniejsze z nich to flamingi, które spędzają tam zimowe miesiące, żerując m.in. na populacjach krewetek solankowych. Możliwość obserwacji tych ptaków przyciąga zaciekawionych ornitologów, fotografów i turystów z całego świata.

W miesiącach zimowych, dzięki deszczom jezioro wypełnia się wodą, podczas gdy latem woda wyparowuje, pozostawiając skorupę soli i mgłę szarego pyłu.

W okresie gdy jezioro jest pełne, odwiedzających przybywa najwięcej. Przyciągają ich nie tylko ptaki, ale także przepiękny, malowniczy widok. Bajeczny krajobraz sięgający aż po horyzont przegląda się w spokojnej tafli wody. Jak na dłoni widać położony na brzegu jeziora meczet Hala Sultan Tekke, będący celem licznych muzułmańskich pielgrzymek, a w oddali króluje majestatyczna góra Stavrovouni, na której szczycie znajduje się nastarszy monastyr na Cyprze.

Odwiedzając to wyjątkowe miejsce pamiętajmy, że jest to cypryjski rezerwat przyrody objęty europejskim programem ochrony Natura 2000.


zdjęcia pochodzą z Facebooka


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading