Skuteczna obniżka VAT

Ceny produktów na które obniżono podatek VAT nie wzrosły od maja 2023 roku.

Zdaniem dyrektora Służby Ochrony Konsumentów, Constantinosa Karagiorgisa, prowadzona przez rząd polityka obniżania stawki VAT na różne produkty codziennego użytku, w niektórych przypadkach do zera, była „bardzo skuteczna”.

W czwartkowym wywiadzie radiowym w związku z ostatnią decyzją rządu o dodaniu kawy i cukru do listy z zerową stawką VAT powiedział, że z badań serwisu wynika, że ceny ​​trzech czwartych produktów objętych obniżonymi lub zerowymi stawkami VAT nie wzrosły od początku programu.

Przewodniczący stowarzyszenia konsumentów Marios Drousiotis wyraził jednak zaniepokojenie możliwością wzrostu cen detalicznych kawy i cukru przed wejściem w życie obniżki podatku VAT.

Drousiotis stwierdził, że tę tendencję można było zaobserwować, gdy na początku maja obniżono stawkę VAT na inne produkty i dodał, że „niektórzy powinni wyciągnąć wnioski ze swoich błędów i nie ogłaszać z góry, które produkty będą miały zerową stawkę VAT”.

Skrytykował także decyzję o dodaniu tylko dwóch produktów do listy produktów objętych zerową stawką VAT, twierdząc, że spodziewana jest ogłoszenie „dwucyfrowej liczby” produktów.

Kawa i cukier mają zostać dodane na listę produktów zwolnionych z VAT od 1 października.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading