Skrzydlica atakuje wody wokół Cypru?

Media alarmują – jest tych ryb coraz więcej

Pochodzące z Oceanu Indyjskiego szkrzydlice, popularne wśród akwarystów, wyposażone w jadowite kolce płetwy grzbietowej i płetwy piersiowe w formie wachlarzy, nie mają żadnych naturalnych wrogów w Morzu Śródziemnym. Zdaniem Onetu naukowcy, rybacy i nurkowie są tak bardzo zaniepokojeni wybuchem swoistej epidemii tych inwazyjnych ryb w Morzu Śródziemnym, że rozpoczęli starania na rzecz ograniczenia ich liczebności.

Skrzydlice po raz pierwszy pojawiły się w wodach u wybrzeży Cypru w roku 2012 . Od tamtego czasu rozprzestrzeniły się wszędzie. Na całej wyspie, niemal wszędzie tam, gdzie nurkujesz, można teraz zobaczyć skrzydlice w dużych ilościach – powiedział w rozmowie z  AFP Louis Hadjioannou, dyrektor ds. badań w Centrum Enalia.

Wraz z Enalią i kilkoma innymi partnerami, w tym Uniwersytetem Cypryjskim oraz Wydziałem Rybołówstwa i Badań Morza, obaj naukowcy prowadzą projekt pilotażowy pod nazwą „Relionmed”, finansowany w ramach europejskiego programu ochrony różnorodności biologicznej LIFE. Ich celem jest uczynienie Cypru „pierwszą linią obrony” przed inwazją skrzydlic. W całym basenie Morza Śródziemnego panuje strach. To „małe morze” w kategoriach względnych, jest prawdziwym klejnotem różnorodności biologicznej, będąc siedliskiem dla około 17 tys. gatunków. Zaniepokojeni są również cypryjscy rybacy, z których wielu zostało „użądlonych” przez nowe ryby. Takie ukłucia poza bólem mogą wywoływać niebezpieczne reakcje alergiczne.

Zapytaliśmy polskiego nurka Stefana z IpaDivers w Protaras czy faktycznie aż tak wiele można ich spotkać podczas nurkowania:

Dużo na ten temat słyszałem, ale pod wodą to jedna ze spokojniejszych ryb. Jest ich po kilka zaledwie w różnych nurkowiskach. Prezentują się wspaniale. Nigdy nie widziałem żeby atakowały, no ale to tylko obserwacja. Moim zdaniem większym problemem są połowy na dużą skalę ryb. Tutaj wody są przepiękne i przejrzyste ale nie ma w nich życia. Skrzydlice to jest to wspaniała atrakcja dla nurków.

A może po prostu sami zobaczycie co dzieje się pod wodą? Specjalnie dla naszych czytelników IpaDivers przygotowała specjalną promocję: na hasło „Cypr24” druga osoba nurkuje za 50% ceny dotyczy  „pierwszego nurkowania” – szkolenie Discover Scuba Diving (przykładowo: pierwsza osoba 60€, druga osoba 30€) – promocja trwa do 18 maja 2018 roku. Szczegóły i rezerwacje:  info@ipadivers.com, +48605520479, +35797601143


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading