Stowarzyszenie właścicieli supermarketów protestuje przeciwko obowiązkowej aplikacji CovScan
Nowy system ma być obowiązkowy dla firm 22 listopada. Firmy mogą już próbnie korzystać z CovScan aby sprawdzić jego możliwości techniczne. To właśnie przy pomocy tej aplikacji można sprawdzić ważność kodu QR w „paszportach” cividowych.
Tymczasem ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że opublikuje szczegóły dotyczące osób, które nie mają smartfona oraz osób powyżej 65 roku życia, które nie mogą przedstawić cyfrowego SafePass lub kodu QR w formie drukowanej.
Aplikację CovScan można pobrać tutaj, natomiast CovPass tutaj.
Zdaniem władz Cypru ściślejsze monitorowanie zasad SafePass pomoże ograniczyć wzrost pozytywnych przypadków. Przeciwko planom ministerstwa protestują Cypryjska Izba Przemysłowo-Handlowa (Keve) oraz Organizacja Pracodawców i Przemysłowców (Oev).
Rzecznik Oev powiedział Cyprus Mail, że jest to w dużej mierze kwestia logistyczna, ponieważ obejmuje między innymi pobranie aplikacji, upewnienie się, że właściciel firmy ma odpowiednie urządzenia do jej obsługi oraz posiadanie dedykowanego członka personelu tylko do skanowania.
ZOBACZ TAKŻE:
>>> Wszystko o certyfikacie europejskim >>>
Cypryjskie Stowarzyszenie Supermarketów (Pasype) poprosiło o jak najszybsze wydanie instrukcji dotyczących wdrożenia środka co pozwoli uniknąć niedogodności dla konsumentów. Stowarzyszenie poprosiło również o natychmiastowe poinformowanie o grupach osób, które mogą zostać zwolnione z okazywania kodu QR.
Pasype powiedział, że od początku nie zgadzał się z wdrożeniem tego środka w detalicznych sklepach spożywczych i nadal to robi.
ZOBACZ TAKŻE:
>>> CovScan obowiązkowy we wszystkich firmach >>>
Aplikacja CovScan jest dostępna bezpłatnie tylko dla nowszych wersji inteligentnych urządzeń z systemem Android 8.1. Na razie nie jest dostępna dla urządzeń Apple. Kontrole za pośrednictwem aplikacji przeprowadzane są poprzez zeskanowanie kodu QR, który widnieje na certyfikacie na okaziciela i przedstawia wyniki badania ważności. Akceptowane będą również certyfikaty drukowane.
Firmy, które nie sprawdzają klientów pod kątem SafePass, muszą liczyć się z wysoką grzywną.
Zostaw swój komentarz: