fbpx

Jak napisać skargę gdy nie otrzymaliście pieniędzy

Dziś po raz kolejny zajmiemy się tematem poruszanym wielokrotnie w waszych komentarzach. Sprawa dotyka nie tylko naszych czytelników, ale także naszych znajomych. I jest poważna. Gwarantowane przez Rząd tarcze kryzysowe dla osób które bezpośrednio lub pośrednio ucierpiały w wyniku pandemii, nie dotarły do wszystkich.

Wielokrotnie informowaliśmy was by sprawy rozwiązywać z pracodawcami. Niestety, jak słyszymy, również oni są bezradni. Telefony do urzędów są wciąż zajęte, na maile nikt nie reaguje.

Sprawa wygląda jednak inaczej gdy wyślemy do jakiegokolwiek urzędu list polecony, za potwierdzeniem odbioru. Można również poprosić adwokata, o przygotowanie dla nas takiego listu i wysłanie go w naszym imieniu. Jeśli jednak nasz pracodawca zdaje się sprawę lekce sobie ważyć, weźmy sprawy w swoje ręce. 

Do kogo skierować skargę, kiedy pracodawca nie chce, lub nie może pomóc?

Na straży pracowników stoi dział Ministerstwa Pracy, stworzony właśnie po to, by rozwiązywać nasze problemy. Mowa o “Departamencie Stosunków Pracy”, czyli Department of Labour Relations przy Departamencie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

To właśnie tam kierujemy wszelkie skargi.

To prawda, że pomoc na czas naszych przestojów w pracy zagwarantował Rząd, ale to pracodawca jest tutaj pośrednikiem pomiędzy pracownikiem a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To on odprowadza nasze miesięczne składki i dba o to, by wszystko było jak należy. 

I tutaj właśnie, choć pracodawca być może nie zawinił bezpośrednio, ale to on ponosi odpowiedzialność za nasze pensje. To on własnie składał w waszym imieniu wszelkie niezbędne dokumenty.

Jeśli zatem nie otrzymaliście obiecanych przez Rząd “wypłat” za czas przymusowego postoju w pracy, a do wykonywania pracy przecież wciąż byliście gotowi, o wynagrodzenie należy prosić pracodawcę. Gdy ten zawodzi, unika odpowiedzi, czy nie robi absolutnie nic by zapewnić nam wynagrodzenie, co jest jego obowiązkiem, bo za każdą pracę, należy się wynagrodzenie, gwarantowane w kontrakcie, wtedy zwracamy się bezpośrednio do Labour Relations.

Jak zwrócić się do Urzędu, by nie narobić sobie kłopotów i wyegzekwować należne wynagrodzenie i mieć pewność że nasz pracodawca zareaguje?

Przygotowaliśmy dla was ściągawkę. Przedstawmy się w liście, określmy gdzie pracujemy i z jakiego powodu byliśmy zawieszeni. To bardzo ważne, ponieważ wiele firm zostało zawieszonych odgórnie i to właśnie Pani Minister Pracy zadeklarowała że pomoc dotrze do wszystkich. A zatem złamano obowiązujące przepisy. Na wasze pismo, które proponujemy napisać odręcznie, osoby odpowiedzialne muszą zareagować w ciągu 14 roboczych dni, od daty jego otrzymania. Pamiętajcie zatem że wasz list musi być polecony za potwierdzeniem odbioru. 


Dokument wyślijcie listem poleconym na adres:

Department of Labour Relations
54, Griva Digeni Ave.,
1096 Nicosia

Podajemy również adresy działów Labour Relations (pracują w godzinach 8:00 – 15:00): 

Nikozja
54, Griva Digeni Ave., 4th floor, 1096 Nicosia

Limassol
Social Insurance Building, 80, Franklin Roosevelt Ave., P.O.Box. 71019, 3840 Limassol

Larnaka – Famagusta
61-63, Lord Byron Str., Lumiel Building, 2nd floor, 6023 Larnaca

Pafos
1, Agiou Spyridonos Str., 8021 Πάφος, P.O.Box.: 62181, 8061 Pafos

Z doświadczenie wiemy, że nie warto jednak iść do któregokolwiek z wymienionych przez nas biur bez wezwania – zostaniecie odesłani z kwitkiem. Powtarzamy po raz kolejny – napiszcie pismo i wyślijcie je pocztą listem poleconym do głównej siedziby urzędu – oni przekażą je według właściwości lokalnej.

Mamy nadzieję że wielu z was skorzysta z naszej rady i podzielicie się z nami rezultatami takiej interwencji.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!