fbpx

Skąd te trzęsienia ziemi na Cyprze…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Zapewne wielokrotnie zastanawialiście się dlaczego odczuwamy trzęsienia ziemi na Cyprze, i co jest tego przyczyną.

Cypr leży w tzw. strefie sejsmicznej, a całą wyspę można uznać za obszar szczególnie narażony na trzęsienia ziemi. Szacuje się, że w tej części świata występuje 15% światowych trzęsień ziemi.

Najbardziej podatnym na trzęsienia ziemi obszarem Cypru jest strefa przybrzeżna rozciągająca się od Pafos przez Limassol i Larnakę do Famagusty.

Trzęsienia ziemi to naturalne zjawiska, których człowiek nie może uniknąć i bardzo trudno jest je przewidzieć. Powodują je albo ruchy płyt tektonicznych albo naprężenia wewnątrz skorupy ziemskiej.

Cypr położony jest na skraju płyt tektonicznych, na południowej granicy płyty eurazjatyckiej i południowej krawędzi płyty anatolijskiej, co powoduje ich koligacje.

Ostatnie duże trzęsienie o sile 6,8 miało miejsce w 1996 roku i było najsilniejsze na wyspie od 120 lat. Z kolei największym trzęsieniem ziemi na Cyprze było to w Pafos z 11 maja 1222. Spowodowało ono całkowite zniszczenie miasta i śmierć większości jego mieszkańców. Jest to główny powód dlaczego zabytki antyczne na południowym wybrzeżu Cypru są w tak kiepskim stanie. Po trzęsieniu ziemi przyszła niszczycielska fala tsunami, która dopełniła pogromu. Magnituda sięgnęła wówczas 7-7,5 stopnia w skali Richtera, a zjawisko było jednym z największych w historii Bliskiego Wschodu, odczuwalnym w całym regionie aż po Egipt i Libię.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!