fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 34'C 🌥
  • Nicosia 36'C ☼
  • Larnaca 35'C 🌥
  • Ayia Napa 32'C ☼
  • Paphos 33'C ☼
  • Limassol 34'C 🌥
  • Nicosia 36'C ☼
  • Larnaca 35'C 🌥
  • Ayia Napa 32'C ☼
  • Paphos 33'C ☼

Skąd się wzięły koty na wyspie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Na Cyprze najstarsze skamieliny myszy analizowane przez naukowców znaleziono w rejonie Aetokremnos w Akrotiri, gdzie według analizy DNA była to „mysz cypryjska” (mus cypriacus), a także na Przylądku Pyla.

Skamieniałości trzonowców myszy, znaleziono we wsi Klimonas (obszar Amathus). Trzonowce pochodzą sprzed 10 600 lat. Znaleziono tam 41 szczątków myszy w stanie skamieniałym.

Jak mówi legenda, z Ziemi Swiętej na Cypr, koty przywiozła Helena, matka Cesarza Konstantyna, z uwagi na plagę żmij. A jak się okazuje, wszystko wygląda zupełnie inaczej.

W rzeczywistości najbardziej znana naukowo obecność kotów na naszej wyspie, podobnie jak w Europie, wiąże się z obecnością myszy, ponieważ pojawienie się kotów w naszym regionie nastąpiło po obecności myszy. Myszy były również główną przyczyną udomowienia kotów przez ludzi, szczególnie żbika afrykańskiego, właśnie po to, aby chronić je przed szkodami spowodowanymi przez myszy. Ze swojej strony te pierwsze koty, o których mówi się, że same zostały „oswojone”, zbliżyły się do ludzkich osiedli z powodu myszy, oddzielone od dzikich kotów i ewoluowały w sposób ułatwiający ich współistnienie z ludźmi w gatunku, w którym są dzisiaj. 

Według badań naukowych, myszy ukryte w prymitywnych łodziach, przybyły na Cypr wraz z ludźmi z Mezopotamii około 10 000 lat temu. Następnie, po lądowaniu na wyspie, myszy domowe (mus musculus) przeszły z Cypru do Europy kontynentalnej 6500 lat temu. 

Szacuje się, że przeniesienie myszy domowych na Cypr miało miejsce 10 800 lat temu, podczas gdy w Europie kontynentalnej pierwsze myszy przybyły zaledwie 6500 lat temu. Szczególnie interesujące i odkrywcze, nie tylko w odniesieniu do myszy, ale także dla ewolucji naszej wyspy 10 tysiącleci temu, zostały po raz pierwszy uwzględnione w obszernych badaniach naukowych opublikowanych kilka dni temu w słynnej na całym świecie stronie „www.nature.com/scientificreports” i ponownie opublikowane w międzynarodowych publikacjach naukowych.

Badanie, przeprowadzone przez duży zespół wybitnych naukowców, zostało oparte na naukowych analizach skamielin myszy i innych danych w 48 krajach na Bliskim Wschodzie iw Europie. Przedstawiono w nim wiele szczegółowych raportów dotyczących ustaleń dotyczących Cypru. Szacuje się, że w odniesieniu do kotów podążyły one „ścieżką myszy” i poznały ludzi w naszym regionie 8500 lat temu.

Wprowadzenie kota na Cyprze, zgodnie z tymi badaniami, miało miejsce w okresie wzrostu rolniczego w przedceramicznym okresie neolitu. „Uważa się, że wprowadzenie kota na wyspę wiąże się z kontrolą proliferacji myszy mieszkalnych, które istniały wówczas na wyspie” .

Innym ważnym odkryciem dla naukowców na Cyprze jest to, że podczas gdy w ciągu ostatnich 12 000 lat na naszej wyspie badania nad wpływem różnorodności kręgowców cypryjskich na obecność ludzi wykazały zmiany genetyczne we wszystkich jego formach, wyjątkiem jest endemiczna mysz cypryjska (mus cypriacus), która istnieje do dziś.

Dane przekazane przez naukowców pokazują, że wraz z pierwszymi rolnikami uprawiającymi ziemię pojawiły się również myszy domowe. Dowodzi tego, zgodnie z badaniami, pierwsza obecność myszy tego gatunku na obszarze Kissonerga (obszar Milouthkia), który nastąpił po zasiedleniu tego obszaru 8 000 lat temu. Podobne ustalenia poczyniono w odniesieniu do innych obszarów Cypru, takich jak Hoirokoitia i Cape Andreas – Kastro, w regionie Kyrenia.

Badania naukowe na Cyprze, szeroko pojętej Lewantynie i Anatolii, „sugerują, że pojawienie się systemu rolnego było główną siłą napędową wspólnego kursu myszy domowej”. Jak wyjaśniono, uprawa dzikich roślin zbożowych wiąże się również z pojawieniem się pierwszej osady ze wspólnymi budynkami i magazynowaniem zbóż, największej zależności człowieka od zbóż, co oczywiście sprzyjało zbieraniu i namnażaniu myszy domowych.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!