fbpx

Silne trzęsienie ziemi w Turcji odczuli również Cypryjczycy

Na Cyprze nie odnotowano żadnych szkód, trzęsienie było jednak odczuwalne.

Serie trzęsień ziemi nawiedziły Turcję. Obszar w których wystąpiły znajduje się w pobliżu lub na skraju licznych płyt tektonicznych, dlatego były one tak silne, że odczuwalne w wielu miejscach, nawet na Cyprze, w Libanie i Izraelu. 

Jedno ze wspomnianych serii trzęsień, było największym trzęsieniem ziemi w historii Turcji o wielkości 7,8 w skali Richtera.. 

Według tej skali, trzęsienie o sile 7,4-8 niesie za sobą ogromne zniszczenia.

Katastrofa zabiła do tej pory co najmniej 6400 osób, ale liczba ofiar śmiertelnych ma jeszcze wzrosnąć, ponieważ choć akcje ratunkowe trwają a ratownicy starają się wyciągnąć ocalałych spod gruzów,to są spowalniani przez złą pogodę z temperaturami poniżej zera i silnymi wstrząsami wtórnymi, które mogą spowodować zawalenie się już osłabionych konstrukcji.

Rządowy urzędnik ds. zdrowia w Syrii donosi, że 240 osób zginęło, a setki zostało rannych w wyniku zdarzenia, które miało miejsce w pobliżu granicy krajów z Turcją. Liczba ta prawdopodobnie będzie nadal rosła w nadchodzących godzinach i dniach.

Cypr zaoferował swoją pomoc przy usuwaniu skutków trzęsienia – Turcja odmówiła.

W sumie siedmiu Turków cypryjskich zginęło w wyniku trzęsień ziemi – osoby te w tym czasie przebywały w Turcji. Wśród zabitych jest matka z dwójką dzieci, matka z dzieckiem oraz dwóch mężczyzn.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!