Sępy płowe dotarły na Cypr

Z Hiszpanii na Cypr dotarły młode sępy płowe – ekolodzy pracują nad odbudową cypryjskiej populacji tych ptaków

Kolejnych 15 sępów przybyło na Cypr z Hiszpanii w ramach trwających wysiłków na rzecz ratowania zagrożonego na wyspie gatunku sępa płowego.

Ptaki zostały przetransportowane drogą lotniczą z Hiszpanii w zeszłym tygodniu w ramach programu Living with Vultures – poinformował BirdLife Cyprus, Game Fund, Vulture Conservation Foundation i Terra Cypria.

W sumie w ramach programu przewieziono na Cypr 44 sępy, z czego 29 wypuszczono już na cypryjskie tereny. Pierwszą partię sępów hiszpańskich wypuszczono we wrześniu 2022 r., a rok później na Cypr wprowadzono kolejną grupę ptaków z Hiszpanii.

15 nowych sępów umieszczono w specjalnej wolierze aklimatyzacyjnej, gdzie pozostaną przez co najmniej sześć miesięcy. Podobnie jak wcześniej wypuszczone sępy, otrzymają one nadajniki satelitarne, które będą monitorować ich ruchy i umożliwią szybką interwencję w przypadku jakichkolwiek problemów.

Wprowadzanie ptaków z innych regionów w celu wzmocnienia i utrzymania populacji zagrożonych gatunków jest powszechną praktyką na całym świecie.

Ze względu na wyjątkowo małą liczbę sępów na Cyprze, powolny współczynnik reprodukcji tego gatunku i częste przypadki zatruć, populacja sępów płowych na Cyprze nie może się odbudować bez interwencji człowieka.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!