fbpx

Schroniska tego nie wytrzymają

Czy nowe przepisy zmuszą schroniska gdzie pracują wolontariusze do zamknięcia?

Parlament przyjął nowe przepisy nakazujące schroniskom specjalne traktowanie zwierząt. W budżecie przeznaczono na każde z nich maksymalnie 10000€ na dostosowanie ich do nowych przepisów.

Wpisano do ustawy jeszcze jeden, bardzo ważny ale jednocześnie niebezpieczny element – nakazano aby wszystkie wydawane ze schronisk do adopcji zwierzęta zostały wykastrowane, odrobaczone i odpchlone. I tu pojawia się problem kosztów.
Większość schronisk na Cypr prowadzona jest przez wolontariuszy a dofinansowanie do ich działalności przez państwo jest minimalne. Gminy, pomimo tego, że pobierają podatki za psy nie dokładają się do ich działalności.

Wiele osób związanych z działalnością schroniska twierdzi, że nowe przepisy mogą spowodować zamknięcie schronisk. Ośrodki te nie mają pieniędzy na przeprowadzanie zabiegów odpchlania i kastrowania zwierząt a jak już napisaliśmy będzie to obowiązkowe. Prowadzący schroniska nie wyobrażają sobie także pobierania opłat za wydanie zwierząt do adopcji – kastracja kosztuje średnio 50€ a skuteczne odpchlanie podobną kwotę – nie będzie po prostu chętnych na płatną adopcję. Wielu potencjalnych nowych właścicieli zwierząt będzie wolało wziąć szczeniaka i samodzielnie go wychować niż brać starszego psa ze schroniska i jeszcze za to płacić.

Liczba bezpańskich psów i kotów wzrosła od czasu kryzysu gospodarczego, a schroniska są pełne po brzegi i rozpaczliwie wzywają do wsparcia państwa, argumentując, że już teraz roczna pomoc państwa udzielana zarejestrowanym schroniskom na kastrowanie nie jest wystarczająca. Co zatem się stanie gdy nowe przepisy wejdą w życie?

[bar group=”821″]


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!