Samoloty gaśnicze lecą na Cypr

Cypr będzie miał do dyspozycji 13 samolotów gaśniczych

Dwa hiszpańskie samoloty gaśnicze wynajęte przez rząd przylatują dziś z Ameryki Łacińskiej a w najbliższy piątek będą gotowe do walki z pożarami. Jednocześnie w ciągu tygodnia na Cypr mają przybyć dwa śmigłowce gaśnicze Kamov.

W wyniku ogłoszonego przetargu na wynajem dwóch śmigłowców, kilka firm złożyło oferty, a dwie dotarły do ​​etapu końcowego. Po ocenie ofert ostatecznie wybrano hiszpańską firmę reprezentującą dwa śmigłowce rosyjskiej produkcji Kamov. 

Jak powiedział wczoraj minister rolnictwa Costas Kadis, w ten sposób udało się nie złamać sankcji unijnych nałożonych na Rosję – firma – oferent znajduje się w Hiszpanii. 

Rosyjska spółka będąca właścicielem Kamowów, z którą w ostatnich latach podpisano umowę na ich dzierżawę, nie złożyła w tym roku oferty. 

Należy zauważyć, że jeśli oferta na dwa Kamovy zostanie przyjęta, a umowa obejmuje także bieżącą konserwację, zostanie ona podpisana na okres dwóch lat z możliwością przedłużenia na kolejne dwa lata.

Wraz z pojawieniem się czterech nowych samolotów, powietrzne siły gaśnicze będą miały do dyspozycji 13 statków powietrznych.

Ostatecznie w systemie gaśniczym znajdzie się 6 samolotów gaśniczych Air Tracktor, dwa Kamovy oraz dwa śmigłowce policyjne, jeden z Gwardii Narodowej i dwa śmigłowce z brytyjskich baz.

Szkoda tylko, że musiało to wszystko tyle trwać – dobrze, że pozytywnie się zakończyłi.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading