Samochodem na Cypr Północny

Czy można jechać na Cypr Północny samochodem? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Pytanie na temat przejazdu samochodem z wypożyczalni na obszary okupowane pojawia się równie często jak to o konieczności posiadania paszportu czy dowodu przy przekraczaniu granicy z północą.

O tej drugiej sprawie pisaliśmy już wielokrotnie (między innymi tutaj), o podróży samochodem także – jednak w tym wypadku warto temat odświeżyć.

Czy można przejechać samochodem na północ? Oczywiście, że tak. Warto jednak wiedzieć, że na północy nie działa żadne wykupione w Europie (w tym na Cyprze) ubezpieczenie. Nie działa tam także Wasza ochrona Assistance!

Ktoś powie, że przecież jest ono wykupowane na przejściu granicznym. I tu zgoda, z tym że na granicy wykupujemy podstawową polisę OC (odpowiedzialności cywilnej) tak zwaną Third Party co oznacza, że polisa działa, gdy ktoś wystąpi z roszczeniem przeciwko Tobie o odszkodowanie to znaczy, że pokryje koszty innego kierowcy, który odniósł obrażenia w wypadku, który spowodowałeś.

Polisa kupiona na granicy pokrywa koszty do 8000000₺ (około 260000€) w przypadku uszkodzenia ciała i 150000₺ w przypadku uszkodzenia czyjegoś pojazdu. Proszę zwrócić uwagę, że ta druga kwota wydaje się bardzo duża a w rzeczywistości wynosi jedynie około 5000€! Za resztę płacicie sami z własnej kieszeni!

Koszt takiego ubezpieczenia to, w chwili obecnej, dla samochodów osobowych 25€ miesięcznie, natomiast dla samochodów osobowych z wypożyczalni to 20€ za trzy dni.

A co w przypadku gdy samochód się popsuje?

Jak już wspominaliśmy, na północy, nie zadziała Wasz Assistance – nie ma sensu dzwonić do firmy ubezpieczeniowej aby przyjechała po pojazd laweta. Sami musicie takową zorganizować i przewieźć pojazd na południe.

Turyści odwiedzający wyspę bardzo często poszukują wypożyczalni, która zezwoli na wyjazd na północ. Oficjalnie żadna takowa na Cyprze nie istnieje! Nie dajcie się „wrobić” pośrednikom, że oni pozwalają.

Napisaliśmy „oficjalnie” gdyż w praktyce praktycznie na północy można spotkać samochody z każdej wypożyczalni na południu. Jak to możliwe?

W umowach, które podpisujecie z wypożyczalnią istnieje między innymi zapis, że można nim się poruszać na terytorium Republiki Cypryjskiej i na tym terenie obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa.

Jednym słowem: jeżeli jedziecie na północ przejmujecie całą odpowiedzialność za wypożyczony samochód! Bez znaczenia co się stanie (nawet pęknie Wam opona) to Wy z własnej kieszeni będziecie musieli zapłacic za naprawę. Nawet w przypadku gdy wykupicie „pełny pakiet ubezpienia”!

W przpadku jakiejkolwiek awarii, wypadku czy nawet gdy zabraknie Wam paliwa nikt z południa Wam nie pomoże – pokrywacie wszystko z własnej kieszeni.

Co ciekawe, w przypadku gdy właściciel wypożyczalni stwierdzi, że samochód był na północy może zażądać od Was wysokiego odszkodowania często kilkukrotnie przekraczającego wartość samochodu. Tego typu zapisy istnieją w regulaminach wypożyczalni, które to są integralną częścią umowy która zawieracie.

Nie możecie się tłumaczyć, że nie znaliście regulaminu – potwierdzacie zapoznanie się z nim podpisem pod umową (spójrzcie na mały druk).


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading