fbpx

Sąd nad Brytyjczykami

W poniedziałek w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się przesłuchania w sprawie tortur jakich dopuścili się brytyjscy żołnierze na bojownikach EOKA w latach 1955-1959, czyli jeszcze w czasie gdy Cypr był brytyjską kolonią. Ówczesna władza.

35. brytyskich Cypryjczyków oskarżyło brytyjski Rząd o tortury, w czasie gdy ci walczyli o niepodległość w szeregach lub u boku EOKA. Wśród tych okrutnych wspomnień mamy zabójstwo niewidomego, ciężarną kobietę, która w wyniku okrutnego pobicia poroniła, zeznania mężczyzny  któremu nakazano kopać sobie grób.

Będą też zeznania brytyjskich żołnierzy, którym wydano rozkaz okładania bojowników kolbami karabinów. W roku 1958 władze aresztowały 300 cywilów, część z nich torturowano, część zamordowano podczas procesów.

Te okrutne wydarzenia były następstwem zamordowania żony brytyjskiego oficera.

Mówi się że w wyniku brytyjskich tortur zginęło 14 bojowników. Stowarzyszenie Weteranów Eoka twierdzi że wiele osób w wyniku tortur zostało okaleczonych trwale i cierpi na długotrwałe problemy psychiczne.  Walki Eoka przyczyniły się do opuszczenia wyspy przez brytyjską Koronę i w roku 1960 Cypr odzyskał niepodległość.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!