Rząd zdecydował o powołaniu Rzecznika Praw Pacjentów – przepisy trafiły do parlamentu
Jak poinformował minister zdrowia Michael Damianos, rząd zatwierdził w czwartek projekt ustawy, który ustanowi stanowisko „rzecznika praw pacjenta” .
W swoim wystąpieniu po spotkaniu stwierdził, że pacjenci, zaniepokojeni obywatele i partie polityczne „nieustannie domagają się” utworzenia takiej roli.
„Przyjęcie ustawy będzie ważnym krokiem ku pożytkowi zarówno całego społeczeństwa, jak i pacjentów ” – dodał.
Powiedział, że jego ministerstwo „podejmuje obecnie decydujący krok w kierunku ochrony praw pacjentów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Gesy” oraz że przepisy zawarte w ustawie „mają kluczowe znaczenie dla wzmocnienia praw pacjentów i poprawy jakości usług zdrowotnych w tym kraju”.
Mówiąc o roli rzecznika praw pacjenta, powiedział, że ostatecznie wyznaczona osoba „będzie miała uprawnienia do rozpatrywania skarg i raportów dotyczących praw pacjentów ”, a także „będzie dostarczać informacje i aktualizacje oraz organizować programy edukacyjne i kampanie w celu zwiększania świadomości na temat praw pacjentów”.
Dodał, że projekt ustawy przewiduje powołanie komitetu doradczego, który będzie wspierał pracę rzecznika praw pacjenta, podczas gdy rola komitetów rozpatrujących skargi „jest wzmacniana w całym kraju” i będą one teraz rozpatrywać skargi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Gesy.
„Dlatego projekt ustawy nie jest tylko aktem prawnym, jest to deklaracja naszego zaangażowania na rzecz wspierania pacjentów, ochrony ich praw i podnoszenia jakości świadczonych usług medycznych” – powiedział.
Następnie wezwał parlament do szybkiego poddania projektu ustawy pod głosowanie.
Wcześniej, na początku spotkania, prezydent Nikos Christodoulides mówił, że obietnica utworzenia tej funkcji stanowi część „naszej umowy społecznej z narodem cypryjskim” .
„Wielokrotnie mówiłem o sektorze opieki zdrowotnej i unowocześnianiu świadczonych usług, co jest jednym z głównych priorytetów naszego rządu” – powiedział.
Dodał, że jego rząd „stawia pacjenta i jego prawa w centrum naszych decyzji politycznych”.
Opisał tę rolę jako „od dawna zgłaszane przez pacjentów zapotrzebowanie, którego celem jest wzmocnienie ochrony praw pacjentów i podniesienie poziomu praw pacjentów na szczeblu europejskim”.
Dodał, że obiecał utworzyć tę funkcję w trakcie kampanii wyborczej, po czym wyjaśnił, na czym ona będzie polegać.
„Będzie ona uprawniona do rozpatrywania skarg i raportów dotyczących praw pacjentów, nie tylko w ramach Gesy, ale także poza nią, i do podejmowania m.in. działań polegających na dostarczaniu informacji” – powiedział.
Mówił także o roli rzecznika praw pacjenta w „przygotowywaniu stosownych propozycji” mających na celu „usprawnienie funkcjonowania instytucji” .
Dodał, że oprócz rzecznika praw pacjenta rząd utworzy również komitet doradczy, który będzie „wspierał pracę i działania rzecznika praw pacjenta”.
Dodał, że rząd zamierza również „wzmocnić rolę i obowiązki komisji rozpatrujących skargi pacjentów”.
Pod koniec ubiegłego miesiąca Damianos ogłosił, że przygotowano projekt ustawy mający na celu stworzenie stanowiska rzecznika praw pacjenta .
Dodał, że planuje złożyć projekt ustawy równolegle z innym, który zakończy obowiązki komisarza nadzorującego Gesy’ego i przeniesie te obowiązki do ministerstwa.
Zostaw swój komentarz: